Fizioterapija i wellness se često koriste istim metodama. U stvari, teško je reći što je bilo prije. No, to uistinu i nije važno. Važna je razlika između njih i ona tanka, ali oštro povučena crta koja ih razdvaja.


Fizioterapija u osnovi  jest liječenje fizikalnim agensima, poput topline, hladnoće, vode, zraka, pritiska, elek­trične struje, magnetskih, ultrazvučnih, ili kakvih dru­gih valova. No, za razliku od antibiotika, na primjer, topla je voda prisutna svugdje i fizioterapija ne polaže eks­kluzivno pravo na nju. Osim za cijeli splet svakodnevnih aktivnosti, tu istu toplu vodu koristimo u fizioterapiji kao metodu liječenja nekih obo­ljenja. No koristimo ju i za ugodno opuštanje u punoj kadi. Ako je prisutna i kakva sprava koja proizvodi mje­hu­riće, ili pak tjera vodu da cirkulira oko tijela, opušta­nje biva još dublje, a užitak tim veći. 

Znajući te efekte ne samo tople vode, već i drugih fi­zikalnih agensa na ljudsko tijelo i um, malo po malo ro­đen je wellness. Ta je riječ korijenom u engleskom iz­razu “to be well” što znači osjećati se dobro, ili naprosto biti dobro. 

Fizioterapija i wellness se često koriste istim metodama. U stvari, teško je reći što je bilo prije. No, to uis­tinu i nije važno. Važna je razlika između njih i ona tanka, ali oštro povučena crta koja ih razdvaja. Naime, fizioterapija jest dio medicine i jasan joj je cilj liječiti bolesti i stanja koja dobro reagiraju na takav tip terapije. Vrlo se ažurno moraju pratiti učinci takvog liječe­nja na organizam, te po pot­rebi mijenjati smjer terapije, e ne bi li se dobilo najbolje moguće djelovanje.

Za razliku od toga, wellness ima nešto jednostavnije i brže dostupne ciljeve. O liječenju nema niti govora, a važno je tijekom same procedure ili neposredno nakon nje osjećati se opuštenije, ugodnije, i eventualno životnije. Primjer za tu razliku može biti upravo masaža. I dok većina nas uživa tijekom dobre masaže izvođene od strane iskusnog profesionalca, a nakon nje osjećaj opuš­tenosti i pojačane cirkulacije krvi kroz organizam zna biti naprosto nevjerojatan, sas­vim je druga priča kada ta ista masaža ima za cilj sma­njiti bolove u donjem dijelu kralježnice ili u vratu. Alat je isti (masaža), majstor može biti isti (fizioterapeut ili stru­čan maser), ali cilj je različit, pa su tako i efekti dru­gačiji.