07.11.2002.
Razmak između vozila
Vozeći iza drugog vozila postoji opasnost da vozač ispred iznenada zakoči i da dođe do naleta na vozilo koje slijedite. Kako bi mogli, u toj situaciji, pravodobno zaustaviti svoje vozilo i izbjeći nalet, moramo voziti na sigurnosnom razmaku. Uočljivo je, već u gradu, a posebno na brzim cestama (riječka zaobilaznica i dr.) da vozači upravljajući vozilima ne vode posebno računa o razmaku u odnosu na vozilo ispred. Naši vozači olako prihvaćaju taj "novi stil" vožnje, a vožnja na nedovoljnom razmaku jedan je od najučestalijih uzroka prometnih nezgoda.
U stvari, sve se zna! To je izrazito agresivan način vožnje koji u sebi krije niz opasnosti i ne treba ga nikako prihvatiti. Takav način vožnje iscrpljujući je i za iskusne vozače, a pogotovo za lako povodljive: one nepromišljene ili, još gore, manje iskusne - mahom mlade vozače koji nekritički prihvaćaju ponuđene im novine. Do kakvih sve posljedica dovodi vožnja na nedovoljnom razmaku - vidljivo je u praksi. Zbog nepravilne vožnje u slijedu u Hrvatskoj se dnevno dogodi preko 40, a godišnje preko 15.000 naleta na vozila.
Razmak u vožnji potrebno je stalno kontrolirati. Pokušajte primijeniti metodu "dvije sekunde". Kako? Vozite iza nekog vozila određenom brzinom. U željenom trenutku odredite neku fiksnu točku na cesti (stup, drvo, prometni znak ili sl.). U trenutku kada se vozilo ispred nađe u ravnini fiksne točke, počnite brojati sekunde. Normalnom brzinom izgovorite broj: dvadeset i jedan, dvadeset i dva... Ukoliko je, od trenutka kada ste počeli s brojanjem, prošlo više od dvije sekunde znači da vozite na povoljnom razmaku. Ako do fiksne točke stignete prije nego izgovorite broj dvadeset i dva - smanjite brzinu i povećajte razmak.
A možete primijeniti i:
•metodu jedne sekunde (za vožnje u gradu),
•metodu pola brzine (ako vozite 60 km na sat - razmak je približno 30 m),
•iskustvenu metodu (razmak koji odgovara najmanje dužini puta reagiranja).