19.02.2004.
Razvoj šteneta
Psići se okote ovijeni plodnim ovojnicama. Ponekad ovojnice puknu u rodnom kanalu, no u većini slučajeva okote se u "balonu", kojeg zatim kuja potrga. Nakon toga ona počinje intenzivno lizati štene, pregrize pupkovinu i na to štene počinje samostalno disati. Uskoro začujemo prve glasove koji najviše sliče mijaukanju. Novorođeni štenci već imaju razvijeno osjetilo za toplinu pa oni najvitalniji odmah počinju puzati prema kujinom tijelu. Štenci koji se odmiču od mame ili oni koji miruju duže vrijeme po okotu, kuje ponekad odbace jer osjete da nešto sa njima nije u redu. Dakle, priroda se na samom početku pobrine da opstanu najjači te njima daje prednost. Kada štene dopuže do kuje, sa nosićem potraži mliječnu žlijezdu i čim ju nađe započinje sisanje. Štenci imaju valjkasta tijela i kratke nožice koje ne mogu držati njihovo tijelo. Oči su zatvorene, kapci su srašteni, kao i ušni otvori. Pupčana vrpca se nekoliko dana po okotu osuši i otpadne. Boja dlake u štenadi razlikuje se od boje dlake odraslog psa. Ukoliko će pas biti smeđe boje, kao bebač je taman, srebrni psi su crni, a kasnije posvijetle. Bijele oznake na prsima i šapama u pravilu se smanjuju. Dalmatineri imaju već tada bijelu dlaku i tamnije pruge na koži. Nosići i papučice na šapama potamne već za nekoliko dana. Tip dlake je također drugačiji - dugodlaki psi se okote skoro kratkodlaki, dok npr. pudle već na samom početku imaju nešto dužu i valovitu dlaku.
U prvih 14 dana života psići imaju sam refleksne reakcije s okolinom. Uglavnom sišu i nakon toga spavaju. Kada su gladni potraže sisu i refleksno započinje sisanje. Osjetilo mirisa im je već dobro razvijeno zato vrlo dobro zapamte miris svoje mame, što može uzrokovati probleme kada ih pokušamo umjetno dohranjivati (odbijaju dudu). Čulo okusa nije baš dobro razvijeno pa im je tako sasvim svejedno da li je u bočici mlijeko ili čaj - važno im je da je toplo i da mogu sisati. Kuja ih čisti, liže, a lizanjem trbuščića olakšava im probavu. Prva tri tjedna dok štenci samo sišu, kuja sve za njima očisti tako da pojede njihov izmet. Maleni sišu svaka dva sata. U to vrijeme kuja rijetko napušta leglo. Stalno je zaposlena s malima, a vlasnik u tom periodu mora samo brinuti o pravilnom prehrani kuje. Već u ovom periodu vidi se koji su štenci vitalniji od drugih - ako ih uzmemo iz legla i položimo na hladnu podlogu, vitalno štene će glasno protestirati i gibati će se što dalje od neugodne podloge.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)