Nakon dva stabilnija tjedna i blagih oscilacija, zadnjih dana Crobex bilježi znatniji pad, 6,69% na tjednoj razini a samo u zadnji ponedjeljak još 5.9%. Pritom se redovni promet dionicama drastično smanjio.

U fokusu ulagača i dalje su globalna zbivanja u gospodarstvu. Posljednji podaci pokazuju ulazak europskih država u recesiju u trećem ovogodišnjem kvartalu. Amerika je i dalje izvor  loših vijesti  iz financijskog i  realnog sektora a kad govorimo o recesiji europskih zemalja, ona je trenutno najnaglašenija  u dva hrvatska najvažnija izvozna tržišta-Njemačkoj i Italiji. Ova  činjenica je uz najavu  restrikcija u državnom proračunu izazvala dodatnu zabrinutost i pad Zagrebačke burze.

Prema pisanju analitičara globalna industrija hedge fondova koja upravlja sa 1,7 bilijuna dolara imovine, izgubila je samo u listopadu ove godine oko 100 milijardi dolara vrijednosti. Globalni indeks hedge fondova od početka godine oslabio je 11 posto te je na putu da ove godine zabilježi najlošije rezultate od 2000. godine, otkako se prate ovakvi podaci.
Neke prognoze govore kako bi, do završetka ove krize, industrija hedge fondova mogla biti prepolovljena, a to je činjenica koja će itekako kreirati cijene dionica na svjetskim burzama iduće godine isto kao što je naše tržište kapitala pod utjecajem rasprodaja koje su bili prinuđeni raditi otvoreni investicijski fondovi.

Hrvatska Vlada najavila je mjere radi ublažavanja nadolazećeg slabljenja gospodarstva. Premijer Ivo Sanader predložio je socijalnim partnerima zamrzavanje svih plaća na godinu dana, štednju na božićnim i novogodišnjim darovima te reprezentaciji, kao i odustajanje od pojedinih infrastrukturnih projekata poput izgradnje nove zračne luke Pleso.

Gospodarski rast u 2009. bit će između 2 i 2,5 posto, istaknuo je premijer, a država će zadržati infrastrukturne radove koji pridonose razvitku. Inflacija se očekuje na razini od 3,5 do 4 posto.

S prometom od 36,4 milijuna kuna proteklog je tjedna najlikvidnija dionica bila HT. Cijena joj je pala 4,48 posto, na 218,25 kuna. Međutim, u ponedjeljak je potonula dodatno na razinu od svega 210 kuna.
Znatniji pad, od preko 19 posto, pretrpjela je i dionica Ine. Pojedini analitičari oštar pad njezine cijene, uz općenito loše raspoloženje na burzi, povezuju i s  velikim padom cijena nafte na svjetskim tržištima - sa srpanjskih rekordnih 147 na otprilike 58 dolara za barel.

Dionica Ine tjedan je zaključila na 1480 kuna, a tijekom trgovanja dotaknula je i 1397 kuna. Promet tom dionicom iznosio je nešto više od 8 milijuna kuna.
I ostale dionice bilježe značajnije minuse, ali što još više brine je da i njihovo poslovanje već osjeti usporavanje gospodarstva, što se pokazuje i na rezultatima poslovanja za treći kvartal…a teško da je za očekivati da će zadnji kvartal biti bolji od prethodnog…