07.11.2014.
Ritmovi
Često, a možda i prečesto volimo misliti da smo neovisni o vanjskim utjecajima i da u stvarnosti potpuno vladamo sobom, svojim fizičkim i emotivnim potrebama. Određenu slobodu svakako imamo, ali je pitanje koliku i sa kakvim ograničenjima. Posve je jasno da se kompletna priroda ravna po nekim ritmovima, počevši od mjene dana i noći, pa zatim godišnjih doba, sve do dugačkih razdoblja koje možemo zvati eonima, razdobljima ili slično. Sve živo u toj istoj prirodi na neki način uvjetovano je tim mjenama i na njih odgovara. Čovjek je, s druge strane, snagom svog intelekta i uređenjem bliže životne okoline nastojao ukloniti ili smanjiti utjecaj tih istih prirodnih ritmova i svjesno na njih zaboravio. No, kako je svijest i intelekt ponekad varljivo oruđe, a njegova djela učinjena i sa dobrim namjerama mogu polučiti loše rezultate, tako smo i mi posve porekli svoju vezu sa prirodnim procesima i uvjerili se kako možemo normalno živjeti i bez njih.
Čak i onda kada vidimo da se svi ti ritmovi neminovno odražavaju u našem tijelu i onda kada to ne želimo. Važno je spomenuti da osim tih vanjskih ritmičkih događanja imamo i one unutarnje poput otkucaja srca, ritma disanja, redovitosti obroka, pražnjenja (stolica i mokraća), mjena spavanja i budnosti, te onih drugih, neuvjetovanih prirodom, već naučenih i usvojenih u procesu rasta i socijalizacije poput mjena rada i odmora, osobne higijene, te čitavog niza ostalih.
Svi nas ti ritmovi određuju, te s jedne strane ograničavaju, ali s druge omogućuju normalno odvijanje svih za život i zdravlje važnih procesa. Tako sve što radimo, a i svi vanjski utjecaju djeluju na te ritmove te im pogoduju ili im smetaju, što u konačnici može djelovati povoljno ili nepovoljno na naše zdravlje i/ili raspoloženje i kondiciju, bilo onu fizičku ili psihičku. Konkretno, bilo kakva promjena ritma spavanja i budnosti direktno i vrlo uočljivo negativno djeluje na čovjeka. Promjena redovitosti obroka može dovesti i do promjene probavnih ritmova i s time stvoriti probleme i bolesti većine unutarnjih organa. Stres odmah mijenja ritam disanja i otkucaja srca. Više stresova na duže vrijeme ustaljuje tu promjenu izazivajući čitav niz bolesti srca i krvožilja, psiholoških problema uz moguću promjenu ritma spavanja i obroka, te na taj način izazivajući kompletnu neravnotežu u organizmu.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?