Prema jednoj studiji, oko 2% svih slučajeva raka direktna je posljedica zračenja kod CT pregleda

Popularnost kompjuterske tomografije (CT) raste iz dana u dan. Slojevito snimanje pomoću rendgenskih zraka možda fascinira svojim rezultatima, a vjerojatno i liječi doktorske strahove da bi začahurena bolest mogla ostati neotkrivena. No, da li je postupak dovoljno siguran?

Oduševljenje lijepim i preciznim slikama naglo je splasnulo u zadnje vrijeme, kada se razotkrilo da su doze zračenja kod CT pregleda DALEKO VEĆE NEGO SE RANIJE MISLILO. Naglašavam, DALEKO VEĆE. Dakle, akumulirana doza može varirati, ovisno o opsegu pregleda, od 2 do 31 mSv.

Kako bi shvatili opseg ovakvog zračenja, reći ću da se doza od 10 mSv naviše povezivala s povećanim rizikom od raka prilikom bačene bombe na Hiroshimu. (Tek uzgred, žene koje provode rutinske mamografije tijekom 10 godina akumuliraju zračenja poput žena koje su se zatekle 1 km od epicentra bombe bačene na Hiroshimu. NOVE DOZE UVIJEK SE AKUMULIRAJU, NEMOGUĆE IH JE IZBRISATI.)

Pri najopsežnijim CT pregledima, zračenje je 400-700 PUTA VEĆE NEGO KOD KONVENCIONALNOG RENDGENSKOG SNIMANJA PLUĆA. Prema jednoj studiji, OKO 2% SVIH SLUČAJEVA RAKA (samo u SAD-u, to je 30.000 dodatnih slučajeva godišnje) DIREKTNA JE POSLJEDICA ZRAČENJA KOD CT pregleda. Posebno loše prolaze djeca, KOJA SE OBIČNO ZRAČE DOZAMA ZA ODRASLE, 2 do 6 puta više nego je potrebno. Uz to, CT ostavlja ožiljke na arterijskim stjenkama, smanjujući prostor za protok krvi, što može dovesti i do potpunog začepljenja.

Dakako, ovdje je bilo riječi samo o uređajima koji besprijekorno funkcioniraju, podrazumijevajući da je i osoblje adekvatno obučeno. Greške i neznanje dovode do VELIKIH SKOKOVA AKUMULIRANE RADIJACIJE i mogućih teških posljedica: opečena koža, gubitak kose, oštećenja organa i kostiju, ČAK I SMRT. Treba li o svakom izlaganju posebno razmisliti?

Bez sumnje, CT ponekad predstavlja prihvatljivu dijagnostičku opciju, ali zasigurno puno rjeđe nego se to danas prakticira. (U velikom broju slučajeva, magnetska rezonanca pruža slične rezultate uz neusporedivo manje rizike.) Ako ste zaista uvjereni da vam je CT neophodan, pripazite na zaštitu organa, koji nisu predmet pretrage, i pokušajte se informirati da li će planirano zračenje biti minimalno potrebno za dobivanje jasne slike. SKENIRANJE CIJELOG TIJELA TEŠKO DA SE IKADA MOŽE OPRAVDATI. Opasnost je, jednostavno, prevelika.