Ako nema jasnih hrskavičnih oštećenja, te drugih problema koji se javljaju kao posljedica nestabilnosti koljena, te niste profesionalni skijaš i možete živjeti bez nogometa, tada bi bilo dobro prvo probati neoperativno liječenje.


Prije 7 godina imala sam nezgodu prilikom koje sam ozlijedila koljeno. Tada je di­jagnoza bila ruptura prednjeg križnog ligamenta. Od­radila sam fizioterapiju, kasnije redovito vježbala, ali ne i u zadnje dvije godine.

Posljednje vrijeme to me koljeno boli i povremeno oti­če. Ortoped mi je rekao da mi se to događa jer mi je ko­ljeno nestabilno te prepo­ru­čio operaciju „plastike“ prednjeg križnog ligamenta. Znam da je oporavak poslije ope­racije dug, pa me zanima postoji li alternativa?

I ja sam ostao bez prednjeg križnog ligamenta u lijevom koljenu prije sedam godina, tijekom jedne malo­nogometne rekreacije. Pos­lije ozljede, odrekao sam se nogometa i skijanja, te od onda redovito vježbam kako bih održao snagu mišića koji su sada „prva crta obrane“ mog koljena. Danas nemam poteškoća i rijetko se uopće sjetim da mi je to koljeno manjkavo.
 
U tom smislu, važno je vidjeti koje vas to fizičke aktivnosti čine sretnom i bez kojih ne možete, te uz povijest bolesti, pregledati i ko­ljeno. Ako nema jasnih hrs­kavičnih oštećenja, te drugih problema koji se javljaju kao posljedica nestabilnosti koljena, te niste profesionalni skijaš i možete živjeti bez no­gometa, tada bi bilo do­bro prvo probati neopera­tivno liječenje.

Ono se sastoji od redovitog vježbanja sa progre­siv­nim povećanjem optereće­nja, a sve sa ciljem stabili­zacije zgloba, ovog puta mi­šićima koji bi trebali pre­uzeti barem dio funkcije ne­dos­tajućeg ligamenta. Pot­reb­no je više mjeseci upor­nog vježbanja, ne bi li se vidjeli rezultati. Također je nuž­no nastaviti vježbati i odr­žavati mišićnu snagu i jednom kada se simptomi po­put bolova, oticanja, te osjećaja nestabilnosti povu­ku. 

Tek ako uporno vježbanje ne donese poboljšanje, za­do­­voljeni su svi uvjeti za rekonstrukciju, odnosno „plasti­ku“ prednjeg križnog. Ona uistinu jest opsežan operativni zahvat, koji zahtjeva dugu rehabilitaciju (šest mje­seci). No, nove operativ­ne tehnike i zaista vrhunski stručnjaci u Hrvatskoj, ovu su operaciju doveli na nivo rutinske.