Nemam osobito dobro mišljenje o Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO). Već su nas puno puta prevarili (prisjetite se globalne obmane oko gripe) i skrivali istinu. Ništa čudno, organizacijom praktički upravlja farmaceutska industrija (neću reći mafija, ali ne bi puno ni pogriješio) sa svojim spletom interesa. Ponekad se zaista čini da nam ili skrivaju prave i učinkovite lijekove za najteže bolesti ili skrivaju prave uzroke bolesti. Vjerojatno i jedno i drugo. Baš zato me poprilično iznenadio nedavni (rijetki) pozitivni iskorak.
Naime, WHO već dugi niz godina šalje vrlo mlake poruke o eventualnoj povezanosti hrane i raka. Otprilike, jedite sve, pazite na masnoću i debljinu (sve ostalo je samo genetika) i povremeno analizirajte što se događa u crijevima. E, ali sada kažu da su mesne prerađevine jednako kancerogene kao cigarete i azbest. Ups... Ne vjerujem da će na kobasicama, hrenovkama i paštetama osvanuti upozorenja, a trebala bi. Vjerojatnije će se sve razvodniti u pričama oko (takozvane) preventive.
Upravo je pri kraju mjesec ružičaste vrpce. Svi govore o preventivi raka dojke, a dirljive priče izliječenih prodiru ravno do srca. Da, svi govore o preventivi, koje zapravo nema. Znate, preventiva i rana dijagnoza su različiti pojmovi.
Preventiva predstavlja skup mjera da do bolesti uopće ne dođe, a rana dijagnoza je hvatanje razvijene bolesti, uz nadu da izlječenje još uvijek predstavlja opciju. Nažalost, rana dijagnoza znači da je preventiva zakazala. Obzirom na aktualna saznanja, to znači ovo: jeli smo kobasice i hrenovke i nadali se da “valjda neće bolest baš na mene”. Više se vjerovalo ranoj dijagnozi nego preventivi.
Globalni pokret oko razvikanih ružičastih vrpci zapravo je pun bizarnosti i podvala. Kao da gledamo kroz naočale, koje iskrivljuju stvarnost. Idejni začetnik i glavni sponzor cijele akcije je farmaceutska tvrtka Astra Zeneca. Proizvodi (između ostalog) tretmane za rak, ali i vrlo opasne pesticide. Mnogi kažu da “ružičasta vrpca” predstavlja segment njihove reklamne kampanje. No, dobro, na bolestima mnogi zarađuju, ali što ako je broj oboljelih preskroman za apetite? Dakle, treba više oboljelih.
Mamografijom se nesumnjivo može registrirati rak dojke. Ali, uređaj registrira i mnogo toga što zapravo nije rak (tu se naročito misli na kontraverzni ductal carcinoma in situ), a što za posljedicu vuče iste invazivne tretmane. Mnoga bespotrebna liječenja motivirala su tekst u magazinu Forbes pod naslovom: “Da li mamografija stvara epidemiju pseudoizlječenja?” Žene misle da su izliječene od agresivnog karcinoma, a zapravo su samo preživjele tretman, koji im nije bio potreban. Rizik od smrti uz DCIS (bez obzira da li ga tretirali ili ne) vrlo je sličan kao i kod prosječne populacije. Uz to, mamografija znači ionizirajuće zračenje i neugodno prešanje dojki. I jedno i drugo predstavljaju dodatni kancerogeni rizik. Dakle, žene koje su redovite na takvim pregledima, vjerojatno će i češće obolijevati. Puno toga pod etiketom ružičaste vrpce...
Prijavite se na besplatni newsletter: [email protected]
Novosti iz svijeta zdravlja, alternativne medicine i zdrave prehrane, sve na jednom mjestu!