• Sve hrabrije se pojavljuju proizvođači s Dalekog istoka, a njihova nevjerojatna sposobnost da proizvedu aparat istih ili vrlo sličnih karakteristika kao i konkurenti u Europi ili Americi za samo dio cijene ovih potonjih, daje nadu da će fizioterapija u konačnici biti barem malo jeftinija i svakako osjetno učinkovitija

Medica je najveći sajam medicinske tehnike i tehnologije na svijetu, a održava se godišnje u Düsseldorfu. Koliko je ta industrija velika govori podatak da se sam sajam održava u 18 hala od kojih je najmanja veća od riječke Dvorane mladosti. Organizatori tvrde da je ove godine bilo čak 4.324 izlagača i 140.000 posjetitelja.
Što dakle, novoga donosi ovogodišnja Medica u domeni fizioterapije?

Čini se da je industrija u ovo doba krize posegnula za stvarima s tavana, malo ih uglancala, te prezentirala kao nova dostignuća. Iako fizioterapija nije područje u kojemu se očekuju nagli i veliki skokovi za razliku od drugih dijelova medicine, nedostatak novih i jasnih ideja, kako u dijagnostici stanja na lokomotornom sustavu, tako i u dizajnu novih strojeva za fizioterapiju već poznatim agensima jasno se uočava.

Ono što jest dobro, sve hrabrije se pojavljuju proizvođači s Dalekog istoka. Njihova nevjerojatna sposobnost da proizvedu aparat istih ili vrlo sličnih karakteristika kao i njihovi konkurenti u Europi ili Americi, ali za samo dio cijene ovih potonjih, daje nadu da će fizioterapija u konačnici kako za krajnjeg korisnika, tako i za sustav državno financiranog zdravstva biti u isto vrijeme barem malo jeftinija i svakako osjetno učinkovitija.

Kao posebnosti valja izdvojiti strojeve za pulsnu magentoterapiju velike snage (2 Tesla), koji su u mogućnosti stimulirati periferne živce i mišiće kod njihova oštećenja, te u određenom dijelu zamijeniti dosadašnju elektrostimulaciju.

Dalje, tu je sve veće učešće računalnog mjerenja opsega, snage i brzine pokreta ekstremiteta ili tijela u cjelini, što omogućuje daljnju objektivizaciju, kako procjene početnog stanja, tako i konkretnog terapijskog djelovanja. Kratkovalna dijatermija (dubinska termoterapija) i dalje je hit, naročito kod talijanskih proizvođača. Također, osjetno se popravlja autonomija samih strojeva, te smanjuje potreba za fizioterapeutovim prisustvom pri izvođenju aparatne fizioterapije.

(photo: http://www.medica-tradefair.com/)