Šćirica se od davnina koristi za tretiranje disbalansa mokraćnih organa, a na Kvarneru je posebno omiljena za bakterijske upale mjehura. U tu svrhu se koristi suha biljka koja se kuha kao čaj.
Neki dan, vozeći kroz jedno riječko naselje, ugledala sam ženu koja je na zidić naslonila dvije štake, a ona sama se sva presavila preko zida potpuno ispruženih ruku prema dolje. Bilo je očito da se jedva održava na nogama i prvi nagon mi je bio da stanem, izađem iz auta i potrčim joj pomoći. Ali, kada sam bacila drugi pogled, shvatila sam da žena bere šćiricu.
Tu je pala odluka - u sljedećoj kolumni pisati ću o toj vrijednoj biljci!
Šćirica, crkvina, vijosnica, Parietaria sp., izrazito su korisne biljke. Kažem u množini, jer u Hrvatskoj rastu četiri vrste. U našem kraju najčešće su Parietaria officinalis i Parietaria judaica. Vrlo su slične i obje se koriste za ljekovite svrhe.
Često rastu u starim zidovima i po stepenicama, ali treba ih brati samo na čistim mjestima, u kakvom kamenom zakutku vrta.
Šćirica se od davnina koristi za tretiranje disbalansa mokraćnih organa, a na Kvarneru je posebno omiljena za bakterijske upale mjehura. U tu svrhu se koristi suha biljka koja se kuha kao čaj. Djeluje kao diuretik (izbacuje vodu iz tijela), čisti bubrege i jača njihov imunitet. Stari ljudi ovoga kraja, a i oni ne tako stari, rado je se sjete kada treba izbaciti „mulj“ iz bubrega ili čak smanjiti kakvu oteklinu na tijelu. Naime, svježa šćirica, zgnječena u kašu, stavljala se kao oblog na oteknuća nastala od udarca ili nagnječenja. Djeluje vrlo brzo i efikasno.
Da je ovo ljekovita biljka dobro znaju i životinje, pa ćete često vidjeti kakvog starog psa koji ima urinarne probleme kako zdušno brsti šćiricu u parku. Inače mekano lišće po površini je grubo zbog dlačica te može izazvati povraćanje, pa će često neki psi posegnuti za njom kada im hrana „teško padne na želudac“ i tako namjerno izazvati povraćanje.
No, šćirica je i jak alergen za one koji imaju slab respiratorni sustav. Njen pelud može izazivati kihanje i curenje očiju. Ako ste alergični na šćiricu, ne brinite - skuhate li ju kao čaj, od nje će ostati samo ono dobro i možete ju bez straha koristiti.
Ako se ne možete sjetiti koja je to točno biljka šćirica - sjetite se biljke iz djetinjstva koju ste lijepili kao ukras na odjeću! Šćirica, crkvina, vijosnica, unatoč urbanizaciji i dalje je tu uz nas, očito s razlogom.