Pokret podizanja ruke iznad glave vrlo je kompleksan te uključuje zglob ramena, ali i pokret, odnosno klizanje lopatice po prsnom košu.
Igram vaterpolo. Već više od šest mjeseci boli me desno rame. Prvo sam radio terapiju u klubu (ultrazvuk, masaža, vježbe), ali mi bol nije manja. Poslije sam išao kod ortopeda. On je rekao da imam diskineziju skapule i da moram vježbati. Što je to diskinezija skapule i kakve vježbe treba raditi da bi se ona ispravila?
Pokret podizanja ruke iznad glave vrlo je kompleksan, te uključuje zglob ramena, ali i pokret, odnosno klizanje lopatice po prsnom košu. Gotovo svaki poremećaj tog klizanja može biti uzrok smetnji u ramenu, bilo bolova ili ograničenja kretnji. U šuterskim sportovima - naročito.
Ako je pri pregledu vidljivo da je kretanje lopatice drugačije od uobičajenog, to stanje nazivamo diskinezijom. Mi je u Scipionu često nazivamo šepanjem lopatice. Tako naši pacijenti imaju bolju ideju o čemu se radi. Šepanje lopatice isto je kao i šepanje pri problemima s donjim ekstremitetom. To je simptom, a ne dijagnoza. Kada vidmo pacijenta koji šepa, tek treba otkriti uzrok toga šepanja. Na lopatici, to znači detaljnijim pregledom ustanoviti razloge tako lošeg kretanja u ramenu.
Upala tetiva, oštećenje akromioklavikularnog zgloba (“vrha” ramena), mišićna slabost, te neki sindromi prenaprezanja mogu uzrokovati šepanje lopatice. Liječenje osnovnog uzroka za posljedicu će imati smanjenje ili potpuni izostanak diskinezije.
Ponekad i poslije saniranih uzroka smetnji zaostane diskinezija, koju potom valja sanirati odgovarajućim vježbama ili promjenom u trenažnom procesu.
Relativno rijetko pojavljuje se i tzv. primarna diskinezija lopatice, najčešće kod pacijenata sa skoliozom. Tada to neuobičajeno kretanje nije znak oboljenja, već prilagodbe tijela na promijenjenu anatomiju, u ovom slučaju same kralježnice. U sportaša s primarnom diskinezijom liječenje nije potrebno, ali je nužno sprovoditi tzv. kompenzacijske vježbe s ciljem prevencije bolnih stanja u ramenu.