29.09.2005.
Sindrom de Quervain
Jako davno, ovo je bolno stanje bilo nazvano šakom perača rublja. Nešto kasnije opisao ga je jedan švicarski liječnik, po kojem ga danas nazivamo.
Anatomija: Sa stražnje strane šake smještene su tetive koje opružaju prste i palac. One prolaze kroz šest podmazanih tunela (kompartmenta) koji se nalaze ispod debelog vezivnog mosta (ekstenzorni retinakulum, ili dorzalni karpalni ligament). Prvi dorzalni kompartment leži kod baze palca i kroz njega prolaze dva mišića koji opružaju palac i odvajaju ga od šake (abductor pollicis longus, te extensor pollicis brevis). Oni su neophodni za snažan hvat, te pomažu u pokretima šake.
De Quervain-ov sindrom, u stvari je tenosinovitis stenozans. Prevedeno na Hrvatski, to je bolno upalno stanje prvog kompartmenta šake, kod kojeg sinovijalna membrana zadužena za podmazivanje tetiva zadeblja i otekne, onemogućujući tetivama normalan hod poradi manje dostupnog mjesta za pokretanje. Osim sinovijalne membrane, i sama tetiva može zadebljati, da bi na kraju došlo do stvaranja finih vlakana između membrana i tetiva.
Ovu upalu može uzrokovati bilo koja promjena što mijenja oblik kompartmenta, ili uzrokuje zadebljanje ili upalu tetiva, kao što je ponavljana trauma, prenaprezanje ili reumatološki proces. Ipak u većini slučajeva, uzrok je nepoznat. De Quervain-ov sindrom najčešće se javlja u dobi između 30 i 50 godina, a žene pogađa 8-10 puta češće.
Svi oni koji su često u aktivnostima koje zahtjevaju bočne pokrete šake, u većoj su opasnosti, kao što je udaranje čekićem, upotreba odvijača, skijanje i sl. Bol na bridu palca glavni je simptom ovog oboljenja. Ona se može pojaviti odjednom ili postupno i može iradirati (sijevati) u sam palac, te u zglob šake. Bolnost se pojačava pri aktivnostima šake, posebice pri snažnom hvatanju, pritiskanju ili odvijanju. Otok na bridu palca može biti prisutan, kao i pucketanje pri pokretanju. Pokreti palca poradi boli i otoka mogu biti ograničeni.
Liječenje ovog, kao i ostalih kroničnih upalnih tetivnih stanja započinjemo ponajprije sa konzervativnom terapijom. Ovdje valja naglastiti važnost steznika koji će smanjiti pokretanje palca, te ledenih obloga u svrhu smirivanja upale. Zatim je moguće upotrijebiti i cijeli arsenal fizioterapije, od elektroterapije, ultrazvuka, magnetoterapije, lasera. Protuupalni lijekovi mogu biti od pomoći, a u posebno otpornih slučajeva kortizonske injekcije dolaze u obzir. Operativni zahvat izvodi se samo onda kada niti uporno konzervativno liječenje nije postiglo rezultat. Valja svakako naglasiti strpljivost kao najvažniji faktor u liječenju ovog sindroma. Nekada je potrebno i više mjeseci kako bi se bolnost posve uklonila.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?