U pravilu je uzrok sindroma sraza dugotrajna aktivnost s rukom podignutom iznad glave
Impingement sindrom ili sindrom sraza, bolni je proces na burzi i pripadajućem dijelu rotatorne manšete, a sve kao rezultat ponovljenog i učestalog “uklještenja” mekih tkiva između glavice ramena i koštanog luka iznad nje. U pravilu je uzrok takvih stanja dugotrajna aktivnost s rukom podignutom iznad glave. Sportovi koji uključuju takve kretnje svakako su bacanje koplja i kugle, skok s motkom, odbojka, košarka, rukomet, plivanje, vaterpolo, ali i bejzbol (po kojem je ovaj sindrom nazvan i “pincher’s shoulder“). Sindrom sraza može biti potaknut i lošim oblikom spomenutog koštanog luka.
Ozljeda rotatorne manšete može biti uzrokovana impingement sindromom, ali i traumom. Oštećenja manšete mogu biti mala i difuzna, ali i u formi manje ili veće djelomične rupture. Zanimljivo je da čak u 75% slučajeva strada tetiva mišića kojeg nazivamo supraspinatus, a koji je odgovoran za podizanje ruke od tijela. Razlog tome je i njegova građa u kojoj tetiva prolazi ispod koštanog luka i hvata se na glavicu nadlaktične kosti. Na taj je način on i najpodložniji srazu i pritiscima.
Bez obzira o kojem se uzroku oštećenja manšete radi, temeljni problem postaje upala i prateća bol koja se pojačava pri kretnjama ili pri pritisku mekih tkiva na koštani luk (npr. kod spavanja). U kasnijoj fazi, a kao rezultat kroničnog procesa, može doći i do stvaranja kalcifikata bilo u tijeku tetiva ili u samoj burzi.
Važno je što prije po pojavljivanju prvih bolova postaviti adekvatnu dijagnozu. U tu je svrhu najvažniji fizikalni pregled, a zatim, ako se ukaže potreba i cijeli niz drugih dijagnostičkih metoda poput ultrazvuka, RTG-a, pa i magnetske rezonance. Po postavljenoj dijagnozi slijedi fizioterapija s ciljem uklanjanja bolova, smirivanja upale, te poticanja cijeljenja. U tu svrhu na raspolaganju su metode manualne medicine, klasične fizioterapije, terapija udarnim valom, te kinezioterapija.