12.09.2014.
Sirup od bobica bazge
U ranu jesen prije desetak godina našla sam se ispod velikog grma bazge. Nisam odoljela i do sita sam se najela slatkih tamnoplavih bobica. Iako su mi stariji govorili (a literatura potvrdila) da neprokuhane bobice često mogu izazvati proljev, vrtoglavicu, mučninu i povraćanje, nekako sam se nadala da se to neće baš meni dogoditi. Enigma je brzo razriješena. Nakon pola sata uhvatio me jaki nagon za povraćanjem i bilo je jasno da sam se otrovala. Samo ću kratko reći da mi to poslijepodne nije bilo najugodnije u životu i da oni koji žele uvijek sve ispobavati na svojoj koži ponekad moraju trpjeti i posljedice. U svakom slučaju, naučila sam lekciju. Sirove bobice sadrže toksičan sambunigrin koji sadrži cijanovodik (ima ga u nezrelim plodovima i listovima). Dobra vijest je da se on u potpunosti uništava termičkom obradom. Plodove bazge možemo i sušiti i od tako sušenih skuhati čaj koji će zaustavljati proljev, jačati imunitet i oči. Od sočnih, potpuno zrelih bobica možemo raditi vino, vrlo ukusan sirup ili pekmez koji bez straha možemo jesti.
Bobice bazge sadrže antioksidanse, vitamine C i E, antocijanide, flavonoide, terpene i druge ljekovite tvari koje djeluju antivirusno, antibakterijski te kao diuretik.
Kako biste napravili sirup, potreban vam je 1 kilogram svježih, potpuno zrelih bobica s kojih ste maknuli sve peteljke, litra vode, 0,75 kg šećera, 2 cm svježeg korijena đumbira, sok i korica od jednog neprskanog limuna i 0,5 kg domaćeg meda. Bobice prelijte vodom i stavite kuhati, a nakon što su se 15 minuta kuhale, maknite ih s vatre, dodajte naribani đumbir, sok i naribanu koricu limuna. Poklopite, pustite da odstoji 30 minuta te procijedite (propasirajte) kroz sito. Zagrijte sok do vrenja, dodajte med, dobro izmiješajte i još toplo sipajte u čiste staklene boce. Čuvajte na hladnom i mračnom mjestu (može i u hladnjaku) i koristite kao sirup za razrjeđivanje. Ako ne stavite đumbir, sok mogu piti i djeca. Ovaj sirup će nam sustavno dizati imunitet (posebice respiratorni), pomagati kod povišene temperature, pomoći kod gripe, podignuti nivo željeza u krvi, a uz to je i jako ukusan. Upravo je sada, kada su bobice zrele, vrijeme za izradu ovog sirupa. Otiđite u prigrad ili u Gorski kotar i... Znate što vam je činiti!
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?