Sirup od cvjetova kadulje ima finu, nježnu aromu, a želite li jaču aromu, sirup možete na isti način pripremiti i s lišćem kadulje.


Na većim nadmorskim visinama, kada se penjete prema Velebitu, kadulja je još u punom cvatu. Od cvijeta kadulje može se raditi divan sirup za razrjeđivanje, prekrasne roza boje. Od prijateljice Alenke nedavno sam dobila bocu takvog sirupa, pa vam donosim njen re­cept.

Cvijet kadulje naberite po suhom i sunčanom vremenu te odvojite ljubičasti cvjetić od čaške cvijeta. Cvjetove stavite u nemetalnu zdjelu i prelijte prokuhanom vodom taman toliko da ih voda pre­krije. Pustite da odstoji 24 sata. Nakon toga, vodu procijedite te izvažite. Ulijte ju u zdjelu za kuhanje, dodajte onoliko šećera koliko imate vode i stavite na laganu va­tru. Kada se sav šećer ras­topi, u sirup dodajte pro­cijeđeni sok od dva limuna, dobro promiješajte i punite u sterilizirane boce.
Ovaj roza sirup se raz­rjeđuje s vodom, a rado ga piju i djeca. Ima finu, nježnu aromu kadulje.

Želite li jaču aromu, isti postupak možete napraviti i s lišćem kadulje. Njega je po­trebno prije potapanja u vo­du sitno nasjeckati. Lišće kadulje za sirup se bere kada kadulja ne cvate, dakle, ili prije ili nakon cvatnje. Kako je u Primorju kadulja ocvala, vrijeme je da prvi sljedeći sunčani vikend iskoristite korisno.
 
Sirup od lista kadulja ima snažnu aromu, mrvicu je opor i gorkast, a odlično će vas  osvježiti za vrućih ljetnjih dana. Ima nježnu žuto-zelenu boju. 

Ljudi me često pitaju zaš­to se toliko puno šećera sta­vlja u sirup? Riječ je o tradicionalnom načinu izrade, a šećer je tu konzervans. Mo­žete isti recept pripremiti i s upola manje šećera, koristiti smeđi šećer ili cijelu količinu šećera zamijeniti s medom, ali u tim slučajevima morate sirup držati u hladnjaku. 

Koliko čaša ovog soka dne­vno se smije popiti? Što se tiče djelovanja kadulje, od­rasli mogu popiti dnevno litru i pol ovoga soka. No, što se tiče šećera koji je otopljen u sirupu - procijenite sami!