08.03.2015.
Sitna slova
Na omotu svakog prehrambenog proizvoda trebaju biti propisani nutricionistički podaci, kako bi pobliže znali što kupujete i što jedete. To su ona ultra-sitna slova, za većinu kupaca potpuno nečitljiva. Neki kažu da su toliko sitna kako bi što manje saznali i kako saznanja o problematičnim sastojcima ne bi utjecala na kupnju. No, stvari su se nedavno promijenile. Krupnija slova za mnoge će biti ulazak u svijet, koji im je do sada bio pod debelom zavjesom. Trebamo li skakati zbog neviđene sreće?
Kao prvo, proizvođači bi voljeli da vam ne moraju ništa napisati što njima ne odgovara. Uvijek to imajte u vidu. Doduše, svi vole impresionirati zavodljivim reklamnim sloganima, koji će vas začarati u tren. Nasmiješena lica, čokoladica u dječjim ručicama i 100 g gratis. (Zar vam to nije dovoljno?) Čak ni podaci o količini bjelančevina ili broju kalorija nisu toliko nezgodni. Snalažljivost dolazi do izražaja kod navođenja sastojaka.
Metodologija informiranja i zavaravanja predstavlja jednu pravu nauku. Proizvođači su domišljati igrači, bez obzira što im propišete. Recimo, više je naziva za običan šećer, a postotni udjel skoro nikada nije evidentiran. (Zašto izostavljaju podatak koliki je postotni udjel šećera u Nutelli, Fanti ili čokoladnim napolitankama? Koliko je faktički šećera u marmeladi s „30% manje šećera“?)
Za E-brojeve moraš biti ekspert, kako bi ih razumio. Uz to, mnogo ključnih podataka je, jednostavno, izostavljeno. Nikada vam neće reći koliko je što prskano, a nećete ništa saznati niti o prisustvu GMO-sastojaka. Da li bi vas zanimalo koliko je mlijeko obogaćeno hormonima? Da li je mlijeko iz praška? Ili kakve zdravstvene probleme može stvoriti mononatrijev glutaminat? Ukratko, dodatni osobni angažman je neophodan i uz krupna slova. Ukoliko držite do sebe. Što možete sami poduzeti?
Nikako nemojte zanemarivati podatke koje vam prezentiraju, pa makar i uz povećalo. I ma koliko manjkavi bili. Proučavajte detaljnije ono što ne razumijete, potražite sami kariku koja nedostaje. Jednostavno, budite mudriji od druge strane. Sadržaj koji protiskujete kroz jednjak nije beznačajna činjenica. NEKA VAM PRIVLAČNI OKUSI ILI NISKA CIJENA NE ZAMAGLE PAMET! (Nepodobni sastojci i božanski okus nerijetko idu ruku pod ruku.)
Svakodnevno viđam kako se kod rasprodaje prehrambenih proizvoda gubi kontrola po mnogočemu. Gomilaju se zalihe za crne dane i u općem metežu ispadate smiješni ako iole posumnjate u išta. U recesiji je tako, kada bude više novaca razmišljat ćemo drugačije. Da, ako nas prije ne pokose otrovi, na koje smo tako bezbrižno zažmirili.
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?