Skakačko koljeno nastaje zbirom malih trauma prilikom skokova i/ili trčanja, koje tijelo ne stigne ili nije u stanju potpuno zacijeliti, a koje sportaš ne osjeća kao bolne


Imam 21 godinu. Već duže me boli desno koljeno. Inače treniram odbojku. Dijagnosticirano mi je „skakačko koljeno“. Do sada sam već nekoliko puta bio na fizioterapiji i na terapiji udarnim valom, ali se bolovi ne smanjuju, a ja ne mogu normalno trenirati. Možete li mi savjetovati neku terapiju, vježbe ili slično što bi mi moglo pomoći?


Skakačko koljeno (ili Apicitis Patellae, kako mu je službeni naziv) spada u oštećenja koja nazivamo sindromi prenaprezanja. U konkretnom slučaju, radi se o oštećenju hvatišta tetive kvadricepsa za patelu. Ono nastaje zbirom malih trauma prilikom skokova i/ili trčanja, koje tijelo ne stigne ili nije u stanju potpuno zacijeliti, a koje sportaš ne osjeća kao bolne. Kada se bolnost napokon pojavi, to je znak da je proces već uznapredovao i da je liječenje nužno.

U najvećem broju slučajeva, a kada se terapiji pristupi dovoljno rano, klasičan fizioterapijski protuupalni postupak, u kombinaciji s modifikacijom treninga, dovoljan je za sanaciju simptoma. Kod rezistentnih slučajeva, moguće je primijeniti duboku frikcijsku masažu te terapiju udarnim valom.

No, kada niti takav pristup ne urodi plodom, potrebno je problemu pristupiti drugačije.

Prije svega dijagnostika. Dobro je učiniti izokinetičko testiranje, te po njegovim rezultatima napraviti ciljani program snaženja i poboljšanja izdržljivosti. Potom, uključiti vježbanje na vibracijskoj podlozi kao integralni dio fizioterapijskog postupka. Naime, u posljednje dvije godine, koliko slijedimo ovakav terapijski protokol, primijetili smo značajno bržu redukciju simptoma, te brži povratak sportaša u puno trenažno opterećenje. Dva su razloga za to. Jedan je mogućnost snaženja mišića natkoljenice s vibracijskim stimulusom u zoni sigurnosti, bez dodatnog ozljeđivanja već oštećene tetive. Drugi je ubrzanje cijeljenja kroz samu stimulaciju izazvanu vibracijama.