Liječenje bilo kojeg sindroma prenaprezanja poput skakačkog koljena nije jednostavno. No, polovična rješenja uz skraćeno liječenje rijetko dovedu do trajnog i potpunog izostanka smetnji


Imam 18 godina i treniram odbojku. Već više mjeseci me boli desno koljeno. Doktor mi je rekao da imam skakačko koljeno i odredio terapiju i odmor. Završio sam terapiju, bol je manja, ali i dalje ne mogu trenirati. Možete li mi reći što mogu učiniti da uklonim bol i vratim se na trening?


Skakačko koljeno ili apicitis patellae, kako ga zovemo u struci, predstavlja kronični proces na hvatištu tetive velikog butnog mišića na čašicu ili patelu. Zbog ponavljanog stresa prilikom treninga i natjecanja dolazi prvo do mikrooštećenja tetivnih niti, a potom i makrooštećenja koja uzrokuju bolnost. To je uobičajena definicija. Iz prakse znamo da razni drugi nedostaci na donjim ekstremitetima i zdjelici mogu stvoriti plodno tlo ili održavati jednom započetu kroničnu upalu.

Tako svako liječenje počinje odgovarajućim pregledom u smislu pronalaženja eventualnih mišićnih skraćenja ili slabosti. Potom slijedi pregled zglobova, od donjeg dijela leđa, pa sve do gležnja, u potrazi za ograničenom pokretljivošću, bolovima ili posljedicama starih ozljeda. Terapija tih uočenih nedostataka iznimno je važna, jer uklanja udaljene uzroke bolnosti koljena. Dalje, cilj je ubrzati ili potaknuti cijeljenje klasičnom fizioterapijom ili manualnim tehnikama poput frikcijske masažom, ili, pak, u novije vrijeme, i terapijom udarnim valom.

Kada je bolnost smanjena ili uklonjena, slijedi i povratak u sport po posebnom programu. U toj je fazi iznimno važno slijediti specifičan preventivni program vježbi, uz vrlo postupno povećanje opterećenja u treningu. U protivnom, rizik od ponovnog ozljeđivanja prilično je velik.

Kao što je vidljivo, liječenje bilo kojeg sindroma prenaprezanja, a u ovom slučaju skakačkog koljena, nije jednostavno, već naprotiv. No, polovična rješenja uz skraćeno liječenje rijetko dovedu do trajnog i potpunog izostanka smetnji.