Krckanje pri pokretanju stopala, naročito pri pokušaju kružnih kretnji vjerojatno je posljedica zadebljanja neke od mnogobrojnih tetiva u njegovoj okolini.


Što se to događa kada se čuje škljocanje i grebanje iz zglobova pri pokretanju? Je­su li ti zvukovi, koje uop­će­no zovemo krepitacijama, opasni i kada? Jedno od zlatnih pravila pri krepitacijama jest da li se zajedno sa zvu­čnim efektima pojavljuje bol­nost? Ako je bol prisutna, ta­da je vrijeme za posjet liječniku ili fizioterapeutu. U koliko bolnosti nema, tada je najvjerojatnije riječ samo o nekom od slijedećih procesa koji ne zahtijevaju stručnu pomoć i nisu znak za uzbunu. 

Uvjerljivo najčešći zvučni efekti događaju se kod "ispucavanja prstiju". Zvukovi ko­ji se proizvode potezanjem jednog po jednog ili potpomognutim pregibanjem svih prstiju znaju biti zaista glasni. No kod te akcije nema bitnijih promjena u samim zglobovima, već je zvuk ge­neriran izjednačavanjem tla­kova u samoj zglobnoj ča­hu­ri. Isto tako nema dokaza da često ispucavanje prstiju može dovesti do nekih bolnih sindroma ili degenerativnih promjena u šaci. Kre­pitacije u koljenu, naročito pri čučnju najčešće su uzro­kovane oštećenjima hrska­vice na pateli ili unutar ko­ljena. Iako oštećena hrskavica može predstavljati problem, u koliko ne izaziva bolnost, tada nema potrebe za uzbunu. 

Krckanje pri pokretanju stopala, naročito pri poku­ša­ju kružnih kretnji vjerojat­no je posljedica zadeb­ljanja neke od mnogobrojnih tetiva u njegovoj okolini.

Krepitacije u ramenu ve­ćinom su znakovi oštećenja hrskavice.

Dok zvukovi poput pomicanja pijeska na morskom dnu pri pokretima vrata zna­če da su na djelu barem početne degenerativne pro­m­jene u vratnoj kralježnici. Sve u svemu, bolnost je va­žna, a ne zvukovi.