Ukoliko jasno postavimo ciljeve vježbanja u djece sa skoliozom onda lakše možemo pronaći alternativu ili nadopunu ovakvom programu.

Početkom nove školske godine javljaju se uobičajeni i neki manje obični problemi za roditelje čija djeca idu u školu, prvenstveno osnovnu. Ovdje posebno mislim na onu djecu sa određenim smet­njama i deformacijama koje se javljaju u rastu i raz­voju.

Najčešća je takva deformacija iskrivljenje kraljež­nice, što nazivamo i skoliozom, a njeno liječenje je sve samo ne jednostavno i lako.
Sustav po kojem se danas radi tjelovježba za djecu sa skoliozom ima mnogo ne­dostataka. Jedan od njih se očituje i u samom sustavu vježbanja koji se prepo­ru­čuje i u njihovoj primjeni. Naime, gotov program vjež­bi koje takvo dijete dobije u ustanovi za rehabilitaciju sastavljen je od kvalitetnih vježbi, ali da bi one učinile neki bitniji utjecaj na sam sustav kralježnice, one se moraju redovito mijenjati. To se ne događa, pa nije rijedak slučaj da se godinama vježba po istom programu. Ako, dakle, želimo natjerati tijelo da se mijenja, onda uvijek i iznova od nje­ga moramo tražiti da učini nešto što ne može. Nije potrebno reći da u slučaju klasičnih vježbi za skoliozu, samo dijete nije motivirano da kroz uvijek iste vježbe napreduje i svakodnevno pokušava učiniti više no dan ranije. Isto je tako jasno da uvijek iste vježbe svakim slijedećim danom, čine sve manji podražaj na tijelo. I tako je krug zatvoren. Mo­tivacija slaba, rezultati jedva vidljivi, a dosada prevelika. Sve ovo nikako ne znači da su same vježbe loše, ali provođenje takvog vježbanja u praksi, daleko je od do­brog. No, ima lijeka.

Ukoliko jasno postavimo ciljeve vježbanja u djece sa skoliozom, onda lakše mo­žemo pronaći alternativu ili nadopunu ovakvom programu. Dakle postoje dva cilja- jačanje mišića, te istezanje ligamenata i tetiva.
 
Oba ta cilja mogu se pos­tići i na druge načine, recimo bavljenjem nekim spor­tom. Na taj način, dijete je ostavljeno u sredini koja ga podržava na bavljenje fi­zičkom aktivnošću. Sam je pristup svakom sportu up­ravo takav da od malog ili velikog sportaša uvijek i svaki dan traži više, brže, jače i bolje, što nam je od izuzetne važnosti pri lije­čenju skolioza. Ako još postoji i fizioterapeut u takvom jednom sportskom klubu, tada situacija ne može biti bolja. Ipak, prije upuštanja u sportsku aktivnost, oba­vez­no se savjetujte sa svojim liječnikom i fizioterapeutom.