• Kako se same skolioze razlikuju, tako se razlikuju i prognoze njihove progresije, te tretmani koji su u konkretnom slučaju poželjni ili dobrodošli

Djevojčica ima 15 godina. Prije par dana dijagnosticirana joj je skolioza, koju sam slučajno otkrila kada sam je potapšala po leđima. Pregled je utvrdio krivine torakalno 21% i lumbalno 25%. Preporuča se ortoza, a u međuvremenu fizikalna terapija.
Djevojčica se bavila sportom, od pete godine trenirala je ritmiku, sedam godina taekwondo, sada ide na trening plesa. Pauzirala je s treningom od ljeta do sad jer je imala problema sa kožom (pubertet)  i u međuvremenu – u pauzi od 6 mj. - dobije skoliozu, pa nam nije jasno - zašto?
Inače, po genetskom nasljeđu nitko nema skoliozu, dapače, svi su sportaši u obitelji. Kao mama bojim se za nju jer se bavi i manekenstvom i kad vidi ortozu neće je htjeti nositi.
Da li bi vježbe pomogle? Da li bi mogla skidati ortozu da odradi tjelesni i ples? Da li bi bilo dobro otići kiropraktičaru?


Juvenilne skolioze zovemo još i idiopatskima - do danas ne znamo točno što ih uzrokuje. Dakle, je li na djelu genetsko nasljeđe (što je i najvjerojatnije) ili nešto drugo, teško je reći.

Važno je da vašu djevojčicu vodi ortoped specijaliziran za skolioze. Također je važno da uz nju savjetima bude kolega fizioterapeut koji je isto tako iskusan u tretmanima za to oboljenje. S njima valja dogovarati daljnje postupke za vašu kćer. Kako se same skolioze razlikuju, tako se razlikuju i prognoze njihove progresije, te tretmani koji su u konkretnom slučaju poželjni ili dobrodošli. Naime, pred vama je nekoliko godina (do završetka rasta), brige o toj skoliozi kroz adekvatne vježbe, preporučenu sportsku aktivnost, te, ako je takva potreba, i nošenje korektivnog aparata.

Koja sportska aktivnost i u kojem obimu je poželjna, valja procijeniti u svakom slučaju zasebno, ali generalno, bavljenje sportom je poželjno. Kiropraktika (manipulativna terapija) može biti od koristi ako su prisutni bolovi, ali neće puno učiniti na ispravljanju same krivine.