Kod mačaka je tumor obično lokaliziran na uškama, nosu i očnim kapcima, a  kod pasa ga možemo naći na mošnjama, kandžama, nosu, usnama


Skvamozni karcinom najčešći je kožni tumor kod mačaka, te čini 15 % svih kožnih tumora mačaka,  a čini i 5 % svih kožnih tumora kod pasa.
Najčešće se javlja na onim dijelovima kože  na kojima nema puno dlake ni pigmenta, a u većini slučajeva mu prethode oštećenja kože nastala djelovanjem sunčevih zraka.

Ovaj tumor srećemo kod starijih pasa i to onih kod kojih prevladava bijela boja, kao što su dalmatiner, bul terijer, bigl...
Mnogo češće nego kod pasa srećemo ga kod mačaka i to kod starijih mačaka bijele boje ili kod dvobojnih mačaka kod kojih prevladava bijela boja. Kod trećine oboljelih mačaka naći ćemo više od jedne lezije. Češće ga viđamo u onim zemljama u kojima ima više sunčevog svjetla, pa je i izloženost štetnim zračenjima sunca veća. Kod mačaka je tumor obično lokaliziran na uškama, nosu i očnim kapcima, kod pasa ga možemo naći na mošnjama, kandžama, nosu, usnama. Cijeli proces započne kao lokalno crvenilo, uz formiranje malih ranica i krastica. Najčešće su zahvaćene uške, pa vlasnici često zanemare ove promjene misleći da se radi o ušnim parazitima ili o bezazlenoj povredi koju je maca dobila u nekoj tučnjavi.

Tumor se razvija brzo, pa uskoro nakon formiranja krasti dolazi do jake destrukcije tkiva, što posebno očito bude kada je zahvaćena uška odnosno nos. Obično ne metastazira, ali je lokalno vrlo invazivan.

Jedina terapija koja je moguća kod ovog oboljenja jest amputacija zahvaćenog dijela kože. No, kada je proces lociran na nosu, onda to nije uopće jednostavno i vlasnici se rijetko kada odlučuju za tako radikalan zahvat. Kada je tumor lociran na prstu ili uški onda je amputacija svakako prihvatljivo rješenje. Što se ranije tumor detektira, to će uspješnije biti liječenje.

Skvamoznom tumoru vrlo često prethodi  solarni dermatitis koji najčešće viđamo kod bijelih mačaka, ali i kod pasa, posebno škotskih ovčara i njima sličnih pasa koji uzduž nosa imaju bijelu liniju.

Prve promjene koje primijetimo su slične opeklinama od sunca koje nastaju na našoj koži - uška ili koža na nosnom hrptu se zacrvene.
Opetovano izlaganje suncu dovest će u nekim slučajevima do razvoja karcinoma.

Svakako preporučujemo da se bijelim životinjama u ljetnim mjesecima izloženi dijelovi kože mažu kremom koja sadrži visok zaštitni faktor od sunčevih zraka. Isto tako, preporučujemo da mace i pse držite u zatvorenom od 10 do 16 sati u ljetnim mjesecima kada su sunčane zrake najsnažnije.
Svakako potražite pomoć veterinara ako primijetite na vašem ljubimcu kožnu promjenu koja ne zacjeljuje duže od 15 dana.

U našim krajevima ovaj je tumor vrlo čest zbog velikog broja sunčanih dana, posebno kod mačaka koje žive na slobodi.