14.04.2005.
Slabokrvnost ili anemija
Sama riječ anemija na latinskom jeziku znači "bez krvi". Praktično, naziv anemija upotrebljava se za poremećaje građe i funkcije crvenih krvnih stanica, eritrocita, koji uzrokuju smanjenje njihova broja ili njihovu nedjelotvornost. Eritrocit je crvena krvna stanica koja služi za dopremu kisika od pluća do stanica i za odstranjenje ugljik-dioksida u obrnutom pravcu.
Eritrociti nastaju u koštanoj srži i nakon otpuštanja u krv tamo žive oko 120 dana. Važan dio eritrocita je molekula hemoglobin koja se sastoji od bjelančevina i željeza. Različiti vanjski i unutarnji (greška u samom eritrocitu) poremećaji mogu izazvati anemiju. Slabokrvnost ili sideropenična anemija uzrokovana manjkom željeza očituje se smanjenim brojem ili veličinom crvenih krvnih zrnaca i smanjenom koncentracijom hemoglobina, a javlja se najčešće u djece. Ta anemija nastaje uglavnom zbog nedostatnog unosa željeza putem hrane, zbog poremećene apsorpcije željeza, dugotrajnog gubitka krvi (obilne mjesečnice, krvarenja iz probavnog trakta i mokraćnog sustava) te kod povećanih potreba organizma za željezom koje se javljaju u vrijeme rasta i razvoja, trudnoće i dojenja, bavljenja sportom.
Manjak željeza u starijih i siromašnijih osoba uzrokovan je neodgovarajućom prehranom zbog manjka financijskih sredstava. Npr. prehrana koja uključuje samo žitarice može dovesti do anemije jer nema dovoljno željeza. Anemija može nastati i zbog povećanog gubitka željeza kod krvarenja i bolesti koje uništavaju eritrocite.
Simptomi
Manjak željeza uzrokuje zastoj u rastu. Dugotrajna anemija ima slijedeće simptome: slabost, vrtoglavica, nemoć, osjećaj lupanja srca, poteškoće koncentracije, ponekad otežano disanje. Zbog poremećaja izgradnje stanica u organizmu javljaju se različiti poremećaji - upalne promjene jezika, želuca, rane u kutovima usana, pucanje noktiju.
Liječenje
Anemija zbog manja željeza liječi se uzimanjem preparata koji sadrže željezo na usta.Liječenje mora trajati 3-6 mjeseci.
Vitaminske preparate s dodatkom željeza ne bi trebalo uzimati u svrhu liječenja ove anemije jer je u njima količina željeza nedovoljna za liječenje bolesti.Važno je znati da pravilnom prehranom možemo spriječiti nastanak slabokrvnosti.
Potrebno je jesti raznoliku hranu i u svoju prehranu uvrstiti namirnice bogate željezom i one koje pomažu njegovu apsorpciju. Glavni su prirodni izvori željeza u hrani: meso, riba, jetra, jaja, zeleno lisnato povrće (naročito bogat je list peršina), mahunarke, svježe voće. Željezo iz mesa i ribe je hem željezo koje se u organizmu 4-5 puta bolje iskorištava od željeza iz drugih namirnica.Dnevni obroci trebaju sadržavati dovoljne količine svježeg voća i povrća jer te namirnice sadrže vitamin C koji pospješuje apsorpciju željeza.