- Jedna od važnih funkcija slezene jest njena sposobnost da pohrani krv. Kod pasa ta je sposobnost slezene značajno veća nego u čovjeka. Ona može pohraniti i do 20% od ukupnog volumena krvi
Slezena je relativno velik trbušni organ, a kod pasa i mačaka je smještena u gornjem lijevom dijelu trbušne šupljine. Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca ne znaju za važnost ovog organa no, ne samo da slezena ima mnogo važnih funkcija nego su bolesti slezene kod pasa dosta česte.
Slezena je najvažniji hematopoetski organ tijekom fetalnog razvoja. Ova aktivnost se postepeno smanjuje pa kod odraslih pasa nema tu funkciju, no zadržava mogućnost hematopoeze što se dešava kod nekih patoloških stanja.
Struktura krvnih žila u samoj slezeni vrlo je specifična. Krv cirkulira na taj način da je u neposrednom kontaktu sa specijalnim stanicama koje imaju svrhu filtrirati krvne stanice. Tako slezena "prepoznaje" defektne eritrocite (crvena krvna zrnca) i odstranjuje ih iz cirkulacije, dok zdravi eritrociti normalno prolaze kroz nju.
Slezena je vrlo djelotvorna u hvatanju i uništavanju čak i onih eritrocita koji su minimalno promijenjeni. Razlog tome je da se eritrociti moraju provlačiti kroz vrlo uske krvne žile slezene. Oni pri tome moraju mijenjati oblik. Ukoliko nisu dovoljno elastični za takvo provlačenje bivaju uništeni. Takvo uništavanje prvenstveno je
namijenjeno "starim" eritrocitima.
Još jedna važna funkcija slezene jest njena sposobnost da pohrani krv. Kod pasa ta je sposobnost slezene značajno veća nego u čovjeka. Ona može pohraniti i do 20% od ukupnog volumena krvi. Ovakav rezervoar krvi dobro dođe u mnogim situacijama. Tako će se slezena kontrahirati i osloboditi spremljenu krv tijekom većeg fizičkog napora i kad dođe do gubljenja krvi.
Ako imamo na umu život pasa u prirodi (lov, moguće ranjavanje i slično) jasno je da je ova funkcija jako važna. Osim crvenih krvnih zrnaca u slezeni su pohranjeni i trombociti - stanice zadužene za zgrušavanje krvi.
Tako nekad kod životinja koje su obilno krvarile u roku od par sati nema pada broja eritrocita i trombocita u krvnoj slici jer slezena uspije kompenzirati taj gubitak.
Osim navedenog, slezena je i dio imunološkog sustava organizma, a dijelom ostaje i misteriozan organ.
Tako se zna za njeno sudjelovanje u procesima razgradnje nekih enzima, u modulaciji krvnog nivoa nekih hormona, te pri aktivaciji faktora koagulacije no ove funkcije nisu još do kraja pojašnjene.