10.07.2003.
Šljunak i kamenje
Statistika kaže da se tijekom ljeta mnogo manje ljudi žali na bolove u kralježnici, posebice križobolje. Tim je to smanjenje uočljivije u onih koji godišnji odmor provode na moru. Pa i sami pacijenti kojima su kronični bolovi u donjem dijelu leđa postali svakodnevica posvjedočiti će tome u prilog. Slijedom tog podatka provedena su mnoga istraživanja kojima se htjelo vidjeti što je točno uzrok tog poboljšanja. I tako se većina složila da je kombinacija topline sunca i pokreta tijela u vodi tijekom plivanja glavna poluga kojom tijelo s jedne strane smanjuje bolnost, a s druge pojačava mišiće toliko potrebne u stabilizaciji sustava kojeg zovemo kralježnica. Ipak, u novije vrijeme, slijedom novih saznanja i zapažanja u pogledu balansa i njegova utjecaja na cijeli aparat za pokretanje, jedan je detalj vezan za ljetno doba dobio sasvim drugo značenje.
Naime, osim što se ljeti kupamo i sunčamo, češće hodamo bosi i po neravnoj podlozi plaža, bez obzira radi li se tu o stijenama, šljunku, kamenju ili pijesku. Ta činjenica nam je toliko bliska, da na nju ne obraćamo pažnju. No, ona je važna ako ju pogledamo iz drugog ugla. Život u gradu svodi se prije svega na ravne podloge. Beton, asfalt, stepenice, liftovi- sve su to nezahtjevne prepreke za naše noge i zglobove. Plaža, naprotiv, vrvi neravninama na koje se cijelo tijelo mora prilagođavati kod svakog novog koraka. To prilagođavanje potiče čitav niz refleksa u samim mišićima, tetivama i živčanim centrima na pokretanje nakon dugog vremena. Takvo pokretanje već usporenih refleksa ubrzava i reakciju mišića na neočekivani stres, da bi sve na kraju rezultiralo boljom fiksacijom malih i velikih zglobova, a samim tim i kralježnice u cjelini. Pojednostavljeno govoreći, stvari teku ovako: Vi hodate po neravnoj plaži i nesvjesno vježbate svoje mišiće, ali ne na način da postanu jači, već da budu brži. Tada se vratite u grad u svakodnevicu okruženu betonom i uspinjete se na drugi kat do svog stana. Razmišljajući o svoj sili problema koji vas očekuju slijedećeg radnog dana, kada slučajno promašite stepenicu i «zagazite u prazno». Nakon toga malo se zateturate i vrlo brzo uhvatite ravnotežu, te nastavite dalje, ne razmišljajući puno o toj sitnici. Da prije toga niste ubrzali svoje reflekse i mišićnu reakciju bosonogim hodanjem po neravnom terenu, imali bi ste i do 20 puta veću šansu da umjesto da uhvatite ravnotežu, padnete i vjerojatno se ozbiljno ozlijedite.
Vježbe balansa u raznim oblicima koristimo danas u fizioterapiji uistinu mnogo. Cijeli je niz sprava, kako elektronskih, tako i mehaničkih napravljeno upravo u tu svrhu. Ne samo da je u pitanju liječenje križobolja, već i postoperativni tretman kod ozljeda koljena, skočnog zgloba i kuka. No, većina vježbanja na tim i takvim spravama dosadi vrlo brzo. A i treba za sve to odlaziti u rehabilitacijske centre, što se mnogima ne da. S druge strane, neusporedivo je zanimljivije i zabavnije hodati bosih nogu nekom od hrvatskih plaža, a da je pri tome efekt isti, ako ne i bolji od onog u klasičnom lječilištu. Ipak, valja dodati na kraju da kod ozbiljnijih ozljeda i oboljenja treba konzultirati fizioterapeuta prije samostalne primjene nekog vida vježbanja balansa. Jer svako je liječenje, pa tako i ovo, korisno u nekim slučajevima, a može naškoditi u nekim drugim.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?