21.06.2007.
Slobodne mace
Za razliku od pasa, mace jako dobro funkcioniraju kao slobodnoživuće. Zahvaljujući njihovoj snalažljivosti i samostalnosti, mogu proživjeti cijeli mačji vijek, a da nikada nemaju vlasnika. U gradskim sredinama ovakve mace najčešće povezujemo sa kontejnerima za smeće i većina ih ljudi percipira kao bolesne, olinjale, nimalo privlačne životinje... No to ne mora biti tako. Posljednih godina u našem je gradu vrlo aktivna udruga Mijau čiji volonteri se bave upravo ovim problemom. Na vrijeme su prepoznali da je osnovni problem razmnožavanje slobodnoživućih mačaka, pa je njihov rad usmjeren prvenstveno na sterilizaciju maca. Moram reći da zahvaljujući njihovom radu mnogo rjeđe viđam bolesne male mačiće i imam dojam da je općenito broj mačića po ulicama neusporedivo manji nego prije pet godina.
Problem sa okolokućnim macama nastaje u onom trenutku kada njihov broj postane prekomjeran. To otprilike ide ovim redoslijedom. Oko zgrade mota se jedan maleni mačić kojeg netko od stanara počinje hraniti.
Maleni mačić je igrom slučaja ženka i za šest mjeseci oko zgrade imamo još pet malih mačića. Od tih pet malenih barem dvije će vjerojatno biti ženke, pa za godinu dana imate cijeli čopor. Sada više nije ni jednostavno hraniti mace jer ih je puno, a ispred zgrade odvijaju se borbe mužjaka, oni urinom označavaju svoj teritorij, ženke se tjeraju, kote i započinje začarani krug. Vlasnici stanova u zgradi obično saspu drvlje i kamenje na one sustanare koji hrane mace, počinju pozivi komunalnom redaru, veterinarskoj inspekciji, udruzi stanara, no nitko ne nudi konkretno rješenje. Volonteri udruge Mijau u suradnji sa Gradom mnogo su napravili po ovom pitanju i sterilizirali su velik broj mačaka te time na nekim lokalitetima stavili populaciju mačaka pod kontrolu. No, Rijeka je velik grad i nitko ne može niti financijski niti volonterima, kojih je samo nekolicina, riješiti problem na cijelom području. Zato na ovaj problem treba gledati jednako kao na bilo koji drugi problem kada se radi o uređivanu okoliša u kojem živimo. Imate li jednog malog mačića negdje oko zgrade, odmah dogovorite sterilizaciju. Veterinari će vas uputiti kada i kako to treba obaviti. Nemojte dozvoliti da populacija mačaka dostigne takvu brojku da će sterilizacija svih mačaka biti neizvediva. Ako se oko zgrade šeta nekoliko lijepih, urednih, steriliziranih mačaka, to neće nikome smetati. Naime, kada su sterilizirane one više ne stupaju niti u spolne kontakte niti u tuče, mnogo je manje ranjavanja, nema borbi, nema špricanja po portunu zgrada. Idealno bi bilo obaviti taj zahvat bez obzira na to radi li se o mužjaku ili o ženki. Osnovno pitanje koje se tu postavlja jest ono tko će to financirati, no kada se radi o jednoj ili nekoliko mačaka to nije tako veliki trošak posebno ako su sustanari suglasni i ako na to gledaju kao na bilo koji drugi problem koji se javlja u i oko zgrade.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.