Nijemci bi trebali razgovarati s nekima njima ugodnijim. No, hoće li promjena pregovarača mijenjati i stavove? Grčka pozicija je referendumom ojačana, ali nikako nije jaka. Drugo, možda ugodnije lice, je li u tome stvar?
Grčka riskira kolaps zdravstvenog sustava, nestašice električne energije, obustave uvoza – sve to ukoliko grčki narod odbaci zahtjeve kreditora na referendumu, upozorio je Martin Schulz, predsjednik Europskog parlamenta.
Grci su rekli: Ne.
Ono što rade Grcima ima ime: terorizam. Zašto su nas natjerali da zatvorimo banke? Da bi zaplašili ljude. To je širenje straha, rekao je ministar financija Grčke.
Nakon referenduma, dao je ostavku.
- I što sada?
- Sada svi čekaju da vide što će se dalje dogoditi?
- A što će se dogoditi?
- Ovisi o tome koju stranu slušate.
Strane u svakom slučaju kreću u nove runde pregovora. Sada je na stolu i novi, značajan argument. Grčki pregovarači na svojoj strani imaju narod. Navodno je razlog za otkaz ministra Varoufakisa ustupak kreditorima. Kako bi Grci pokazali da su i dalje spremni za razgovore. I sklanjaju Nijemcima omraženog pregovarača.
Dakle, Nijemci bi trebali razgovarati s nekima njima ugodnijim. No, hoće li promjena pregovarača mijenjati i stavove? Grčka pozicija je referendumom ojačana, ali nikako nije jaka. Drugo, možda ugodnije lice, je li u tome stvar?
Grci su u neizvjesnosti. A sa njima i ostali narodi koji su u sličnoj, ili će se naći u sličnoj situaciji. I mi među njima.
Sada je vrijeme kada se postavljaju primjeri. Ukoliko kreditori ustuknu pred Grcima, mogu očekivati lavinu referenduma diljem čitave planete. Malo koja država nije zadužena. I malo koja država voli vraćati svoje dugove. Zato su oči svijeta uprte u državu na čijem teritoriju je izmišljena demokracija.
- Možda su izmislili nešto novo što bi mogli podijeliti sa čitavim planetom?
- A možda nisu? Možda su samo dužnici koji ne žele vratiti dug?
- A nije li to problem i onoga koji im je dao novac? Što je uzimao kao jamstvo?
- Povjerenje da će vratiti?
- A nije li u cijenu kamata već bio uračunat i rizik?
- Mi kao smeće plaćamo veće kamate na kredite jer smo smeće. Netko tko nije u toj kategoriji dobiva povoljnije kredite.
- A Grci su bili smeće?
- Vjerojatno. I zato su plaćali više.
- A ta razlika u cijeni, je cijena rizika.
- Znači, ako si smeće, onda ti je novac skuplji?
- Pa da, mora se kreditor nekako osigurati. A ne živjeti u strahu.
- E, pa ovome se strah obistinio.
- Smeće uzvraća udarac.