01.05.2003.
Smetnje pamćenja
Mnogo je ljudi iskusilo smetnje u pamćenju. Neki su od tih problema ozbiljni, drugi nisu. Osobe sa značajnim promjenama pamćenja, osobnosti ponašanja mogu imati oblik bolesti mozga koji se naziva DEMENCIJA. Demencija narušava sposobnost osobe da samostalno obavlja svakodnevne aktivnosti. Alzheimerova bolest je jedan od mnogih oblika demencije. Izraz demencija opisuje grupu zdravstvenih poremećaja koji su rezultat promjena rada mozga.
Simptomi demencije mogu uključivati ponavljano postavljanje istih pitanja, gubljenje u poznatim mjestima i prostorima, nesposobnost izvršavanja uputa, dezorijentaciju u vremenu, ljudima i mjestima, zanemarivanje vlastite sigurnosti, higijene i prehrane.
Demenciju uzrokuju mnoga stanja, neka od njih su prolazna, neka nisu. I mnoga medicinska stanja mogu uzrokovati smetnje koje su nalik simptomima Alzheimerove bolesti, ali nisu. Neka od ovih stanja mogu se liječiti. Prolazna stanja uzrokovana su dehidracijom, vrućicom, manjkom vitamina, nedostatnom ili nekvalitetnom prehranom, reakcijama na lijekove, problemima sa štitnjačom ili manjim ozljedama glave. Ova medicinska stanja mogu biti ozbiljna i treba ih liječiti što prije.
Ponekad starije osobe imaju emocionalne probleme koji se mogu zamijeniti s demencijom. Osjećaj samoće, zabrinutosti ili dosade često se javlja kod starijih osoba suočenih s mirovinom ili smrću partnerice/partnera, prijatelja ili bliske osobe. Prilagođavanje na ove promjene uzrokuje smetenost i zaboravljivost kod nekih osoba. Emocionalni problemi mogu se olakšati ukoliko postoji potpora od strane bliskih osoba ili profesionalna pomoć medicinskog osoblja.
Neke se tjelesne i psihičke promjene javljaju sa starenjem. Zaboravljivost je jedna od njih.Demencija, o kojoj smo mi ovdje govorili, odraz je težih promjena rada mozga. Mnogo bola i patnje može se izbjeći ukoliko starije osobe, njihova obitelj i liječnik prepoznaju prve znakove demencije kao bolest, a ne kao normalan dio starenja. Tada se može pristupiti liječenju i sprječavanju pogoršanja. Najvažnije je ne zanemariti potrebe starijih osoba te ne gledati sve njihove smetnje kao staračko čangrizanje ili normalan dio starenja.