Niti jedna konzervativna terapija nije dokazala svoju učinkovitost u liječenju smrznutog ramena.


Boli me desno rame. Dok­tor mi je rekao da je smrznuto. Primio sam dvije blokade. Išao sam na struje i ultrazvuk. Radim vježbe ko­je su mi pokazali, ali bol ne prolazi. Sada mi predlažu ope­raciju. Ima li nešto čime si mogu pomoći a da izbjegnem operaciju?

"Smrznuto rame" ili ad­hezivni kapsulitis specifično je stanje u ramenu pri kojem upalni proces dovodi do promjena na vezivnom tkivu čahure zgloba sa konačnim rezultatom ograničenja mo­gućih kretnji, uz pratnju bo­lova koji mogu biti od minimalnih, pa do akutnih.

 Do danas nije razjašnjen uzrok koji pokreće opisani proces. Isto tako niti jedna konzervativna terapija nije do­kazala svoju učinkovitost u liječenju smrznutog ramena.
 
Istraživanja i kliničko is­kustvo pokazuju da većina smrznutih ramena spontano prolazi unutar 12-24 mje­seca od prvih simptoma. Ta­kođer, kolege u Nizozemskoj su svojim radovima pokazali da agresivna fizioterapija, zasnovana na vježbama raz­gibavanja koje su bolne, us­porava oporavak, umjesto da ga ubrzava. Razlog tomu je patološki proces koji ima tri faze - upala, reparacija i reorganizacija.

Upala je i najbolniji dio. Potom tijelo ulaganjem ve­zivnog tkiva nastoji sanirati štetu od upalnog procesa, koje rezultira zadebljanjem zglobne čahure, a time i og­raničenjem kretnji. U fazi reorganizacije, vrlo postupno se ožiljkasto tkivo mi­je­nja, djelomično reapsorbira, a novo tkivo omogu­ćuje po­s­tupni opravak sve do pune i bezbolne kretnje ramena. Cijelom procesu je potrebno vrijeme i edukacija pacijenta u smjeru izbjegavanja bolnih kretnji.
 
Instilacije kortizona (po­pu­larne "blokade") mogu po­­moći dijelu pacijenata.
 
Kako direktno razgibava­nje treba izbjegavati, fizio­te­rapija može pomoći u sma­njenju bolova kroz sa­naciju popratnih smetnji, poput bolnosti uzrokovanoj mišićnim spazmom, te sma­njenom pokretljivosti lopati­ce i te vrata. Operativni zah­­vat je izlaz u nuždi kod po­sebno dugotrajnih smetnji.