13.06.2002.
Spor fondova i države
Trgovački sud u Zagrebu donio je u prošli utorak presudu u korist Expandia fonda u tužbi protiv Hrvatskog fonda privatizacije. Presudu suprotnu ovoj, prethodno je donio Arbitražni sud Hrvatske gospodarske komore. Kao što je poznato tužbama su pojedini privatizacijski investicijski fondovi (Slavonski, Expandia i Dom fond) tražili od HFP-a da dodijeli fondovima dionice kvalitetnijih poduzeća, odnosno zamjenske dionice za dionice onih tvrtki koje su u međuvremenu otišle u stečaj ili su bile u znatno drugačijem stanju nego li je to bilo rečeno u vrijeme priprema za kuponsku privatizaciju.
Arbitražne komisije HGK su u slučajevima Expandia i Slavonskog fonda presudile u korist HFP-a, ali se u presudama nalazilo objašnjenje da su fondovi u pravu što se tiče nastale štete. Preporučalo im se da naknadu traže u novcu. Početkom veljače ove godine u slučaju Dom fonda, Arbitražna komisija presuđuje u korist Dom fonda, te time unosi izvjesnu zbrku, jer su tužbe podignute na temelju istih događaja, istih činjenica te istog zakonskog okvira. Temeljem presuda Arbitražne komisije Expandia i Slavonski fond su na Trgovačkom sudu u Zagrebu podnijeli tužbe u kojima su tražili poništenje presude Arbitražne komisije. U slučaju Expandia fonda tužba je riješena u korist fonda, a na štetu HFP-a.
U međuvremenu HFP je također podnio tužbu na Trgovačkom sudu u Zagrebu, protiv presude Arbitražne komisije HGK prema kojoj HFP mora Dom fondu dodijeliti dionice u iznosu 44,1 milijun eura.
Budući da je DOM dobio presudu Arbitražne komisije koju su pod istim uvjetima Slavonski i Expandia izgubili, te zbog činjenice da HFP nema u vlasništvu većinu dionica koje potražuje Dom fond, u HFP su rekli da se spremaju na sva moguća rješenja koja bi Dom fond trebao ponuditi kao izlaz iz ove situacije. Izgleda da je pri tome tužba Trgovačkom sudu samo metoda zauzimanja boljih pregovaračkih pozicija, prije nego li ozbiljni pregovori započnu.
Sve tužbe zajedno teške su oko 150 milijuna eura, ali u dionicama tj. u nominalnoj vrijednosti. Realna vrijednost tih potraživanja je daleko niža, iako nije nimalo zanemariva. Realna varijanta govori recimo da nominalno potraživanje vrijedi oko 25-30% nominale, dok optimistične računice govore oko 40% nominale. U svakom slučaju pod pretpostavkom da svi fondovi naplate svoja potraživanja od HFP-a, neto efekt na knjigovodstvenu vrijednost dionica pojedinih fondova, prema realnoj varijanti iznosio bi od 5 do 15 kuna po dionici pojedinog fonda. Najviše bi se to odrazilo na dionice SNF-a i Slavonskog fonda. U optimističnim varijantama čak i oko 25-30 kuna po dionici. Naravno, radi se o pretpostavkama, doduše utemeljenim na fundmentalnoj analizi, ali ipak sa prilično faktora koji se ne mogu točno predvidjeti, tako da točne iznose neto efekta na NAV vrijednosti fondova treba ipak uzeti sa rezervom.