29.04.2004.
Sretan završetak
Recimo to jasno i otvoreno. Mi najviše volimo kada bol ili bolest može otići u nepovrat naprosto uzimanjem nekog lijeka, bilo u obliku tablete, injekcije ili kojim drugim načinom koji ne traži naš angažman. Sve ono što bi nas trebalo pomaknuti, promijeniti neku od navika, ili nas prisiliti da se i sami aktiviramo u vlastitom liječenju i izlječenju, nije nam drago. Prečesto nismo svjesni da je upravo naš svakodnevni život izvor mnogih bolova i neugoda. Neke su možda ozbiljnije, dok su druge tek tu da smetaju. No, ponekad, možda baš onda kada nam biva dosta svega, pa i nemoći same medicine, uzimamo stvar u svoje ruke i napokon činimo nešto za sebe.
Ima tome već više od tri godine. U moju je ordinaciju ušao mlad čovjek u ranim tridesetima i požalio se na kronične bolove u križima. Nakon dužeg propitivanja doznao sam da ima vrlo stresan posao, koji osim svega ostalog traži od njega da duge sate provede u automobilu. Njegova fizička aktivnost bila je ravna nuli, a i nije mogao pohoditi neku rekreaciju i zbog samih bolova. Sjećam se kako je govorio o tome da nije siguran je li mu neugodnije ući u krevet navečer, ili ujutro iz njega izaći. O ulasku i izlasku iz automobila da i ne pričamo. Detaljnijim pregledom postalo je jasno, a kasnija rendgenska snimka je to i potvrdila, da je kralježnica oštećena, te da je to oštećenje pratio i proces slabljenja okolnih mišića. Sve u svemu prava signalna lampica koja je upozoravala da tijelo tako ne može dalje. Naravno, osim same terapije, predložio sam mu i redovito vježbanje, što je on na početku odbio uz opravdanje kako nema dovoljno vremena.
I tako je vrijeme prolazilo. Bolovi u križima bivali su ponekad slabiji, a ponekad jači, sve u zavisnosti od učestalosti same terapije, te intenziteta samog sjedenja i kilometraže koju je prevaljivao u automobilu. Sve moje molbe i objašnjenja kako će doći dan kada više nećemo moći terapijom smanjivati bolove, nisu nailazile na plodno tlo. No, Vrag dođe po svoje, a ovaj slučaj nije po tome bio izuzetak. Prije otprilike devet mjeseci ponovno me je posjetio, ovaj puta sa vrlo intenzivnom križoboljom koja ga je priječila u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, pa tako i posla. Sav trud, nastojanja i sve terapijske metode koje sam upotrijebio, a koje su u prošlosti uspješno smanjivale bolnost i vraćale ga u punu funkciju, nisu više djelovale. Tek nakon nekoliko tjedana pokušaja i promašaja, bilo je jasno da se nešto drugo mora učiniti. Operacija nije dolazila u obzir iz mnogo razloga. Lijekovi su uklanjali bolove tek na nekoliko sati, a sve su lošije djelovali na želudac. U tom se trenutku, junak ove priče čvrsto odlučio posvetiti redovitom vježbanju kad god je i koliko god je to moguće. Rečeno- učinjeno. Program smo sastavili, objasnili i pokazali, a on se od zakletog nesportaša premetnuo u redovitog posjetitelja fitnessa. Prvi je mjesec prošao u glavnom u bolovima. Tek je drugi mjesec redovitog vježbanja donio osjetno olakšanje. Nakon tri mjeseca mogao je bez problema izaći iz automobila, a nakon pet mjeseci bolovi u križima postali su rijetkost. Danas voli reći da nema bolova i da se sve teže može sjetiti kako je to bilo ne moći učiniti nešto sa svojim tijelom.
Ja stvarno volim priče sa sretnim završetkom. Isto tako volim što ih i sam život piše. Pitam se ponekad samo zašto je nužno da do sretnog kraja prođe toliko nepotrebne drame? I je li tvrdoglavost samo druga strana upornosti?
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?