Kada vaš ljubimac dosegne treću životnu dob mnoge se stvari mijenjaju.  Do promjena dolazi polako, ali neminovno.  Moj pas je prešao dvanaestu i polako uočavam kako mu  neke radnje koje je do sada obavljao s lakoćom postaju prezahtjevne, pa  smišljam načine kako mu olakšati. Iako je zdrav, vrlo vitalan i strašno temperamentan, potpuno sam svjesna da godine nose svoje i da neke stvari treba mijenjati. Prva stvar koju smo poduzeli je instalacija "stepenica" kraj kauča i kreveta. Naime, skok na tu visinu postao je pretežak. Pas tapka u mjestu prije nego se odluči na skok, što jasno daje do znanja da ni sam nije siguran hoće li uspjeti u tome ili ne. Postavljanjem "tobogana" ili stepenica znatno smo mu olakšali pentranje na njegove omiljene pozicije. Potrebno je neko vrijeme dok se pas navikne na ove novotarije te dok ih nauči upotrebljavati, pa smo ga prvo vrijeme stavljali na stepenice i gurkali na kauč kako bi shvatio da je to lakše nego skok s mjesta. Ovo se dešava zbog degenerativnih promjena na kralježnici psa do kojih nerijetko dolazi u starosti, a posebno su tome skloni psi sa relativno dugom kralježnicom te neke pasmine pasa velikih pasmina kao npr. njemački ovčar. Po koži psa pojavljuju se promjene u vidu pjega, mjesta bez pigmenta te raznih bradavičica. One koje se nalaze na nezgodnim mjestima na kojima ih psi mogu raniti ili grickati najbolje je kirurški odstraniti. Ukoliko je pas kooperativan to se učini pod lokalnom anestezijom tako da nema rizika.
Nokti postaju tvrđi, pa ih je potrebno češće rezati i turpijati. Na zubima se pojavljuju naslage zubnog kamenca koje su uzrok vrlo neugodnog mirisa iz usta, a mogu uzrokovati i infekciju zubnog mesa. Na zubnom mesu zbog kamenca nastaju džepovi u kojima zaostaju komadići hrane koji čine idealnu podlogu za razvoj bakterija. Zato zube treba redovito prati, a ako je kamenca puno treba ga odstraniti. Ovo se obavlja pod općom anestezijom kod većine pasa, pa treba dobro odvagnuti opće stanje psa, tj. procijeniti rizik opće anestezije.
Hranu treba prilagoditi životnoj dobi psa i stanju njegovog zubala. Ukoliko su kutnjaci zdravi nema razloga da i dalje ne jede dehidriranu hranu, ako je tako navikao, no u ljetnim mjesecima svakako preporučujem da se hrana daje prethodno namočena.
Plivanje je idealan spor za starijeg psa, pa ako postoji mogućnost odvedite ga na more u večernjim satima sada dok još nije prehladno. Vid i sluh slabe. No naš ljubimac još uvijek jako dobro čuje ono što mu odgovara, a nešto slabije registrira komande koje mu nisu po volji. Starijeg psa treba češće izvoditi kako bi obavio nuždu.
I naravno, dolazi do određenih promjena u karakteru. Postaju malkice grintaviji i zahtjevniji. Jasno, treba udovoljavati njihovim hirovima... Kod nas je to tako da primjerice više ne želi ležati nigdje drugdje osim na određenom djelu trosjeda, a mi  mu udovoljavamo tako da pazimo da je njegovo mjesto uvijek slobodno... Možda će vas gosti malo čudno gledati kada im zabranite da sjednu tu jer tu je njegovo mjesto, ali kako se pasoljupci uglavnom druže sa drugim pasoljupcima, većina će imati razumijevanja.
Starost može biti lijepa i može trajati dugo ukoliko je pas relativno zdrav. Pravilnom njegom možemo postići da starost bude ugodna i lijepa.