• Jedno istraživanje je pokazalo da medicinske sestre koje često rade noću više obolijevaju od raka dojke nego one s pretežno dnevnim ritmom. Iz istih razloga, i zrakoplovno osoblje obolijeva češće


U nekim zapadnim zemljama primijećena je panična i nekontrolirana kupovina preostalih zaliha klasičnih žarulja. Jednostavno, ljudi ne vjeruju u ove nove, štedljive varijante. MOŽDA IH SE I BOJE. Ne bez razloga.

Štedljive žarulje (koje faktički spadaju u fluorescentnu rasvjetu) imaju u svojem spektru previše modrine. Tjelesna logika je sljedeća: Koliko je više modre svjetlosti, toliko je više i ultraljubičaste, dnevne svjetlosti. To izaziva prebacivanje tijela u dnevno, stresno stanje. Drugim riječima, tako UNUTARNJI SAT TJERAMO U POGREŠKU, odnosno NOĆNI ODMOR ZACIJELO NEĆE BITI POTPUN.

Utvrđeno je da upravo višak modrine KOČI IZLUČIVANJE „NOĆNOG“ HORMONA MELATONINA. (Razina melatonina u tijelu opasno se snižava već desetak minuta nakon izlaganja štedljivoj rasvjeti. Za usporedbu, učinak standardnih žarulja po ovom pitanju je bitno slabiji.) A to i nije baš bezazleno. Naime, melatonin je antioksidans, koji VEŽE SLOBODNE RADIKALE I TAKO SPREČAVA NASTANAK RAKA. Melatonin i rak dojke usko su povezani na način da melatonin usporava lučenje estrogena. Premalo melatonina znači da će razina estrogena porasti. A upravo višak estrogena je JEDAN OD VAŽNIH FAKTORA RIZIKA KOD RAKA DOJKE.

Jedno istraživanje je pokazalo da medicinske sestre koje često rade noću više obolijevaju od raka dojke nego one s pretežno dnevnim ritmom. Iz istih razloga, i zrakoplovno osoblje obolijeva češće. Prema drugoj studiji, intenzivna noćna svjetlost povećava incidenciju raka prostate za 80%. Jednostavno, NOĆ JE VRIJEME ZA ODMOR I SVAKI OTKLON OD TOGA IMA SVOJE POSLJEDICE. Pogotovo ako vrsta svjetlosti stvara dodatnu štetu.

Pod utjecajem fluorescentne (pretjerano modre) svjetlosti previše se izlučuju stresni hormoni hipofize, što pogoduje razvoju kardiovaskularnih bolesti. Tako se ometa i metabolizam masnoća. ZNAMO DA SU STRES I DEBLJINA USKO POVEZANI. I još nešto. Preintenzivna modrina šteti mrežnici, a i oko se pod takvim utjecajima teže obnavlja. Vidite, opasnosti na sve strane. Zaluđuju nas navodnom štednjom, a zapravo nas guraju u bolest.