• Zračenje štedljive žarulje slično je elektromagnetskom zračenju monitora. Samo što je mnogo jače. Konkretnije, sigurnosne granične vrijednosti za monitore premašuje za 10-40 puta. Stoga, boravak u prostoriji sa štedljivim žaruljama može biti i neugodan i rizičan

Izgleda da je politika Europske unije potpuno ukidanje klasičnih žarulja i korištenje isključivo štedljivih žarulja. Tako bi se uštedjelo puno struje i život bi postao jeftiniji. Interesantni ciljevi, zar ne? Nažalost, bojim se da su nas ponovno nasamarili.

U jednom  propagandnom letku piše: „Štedljive žarulje smanjuju državnu potrošnju struje za 14%.“ Vau, koliko je to samo elektrana manje? Koliko manje zagađenja? Naravno, propagandni letak je jedno, a stvarnost sasvim drugo. Prema nezavisnom istraživanju njemačke revije OKO-TEST, UŠTEDA JE DALEKO MANJA. AKO JE UOPĆE I IMA. Pri jednakoj količini svjetlosti, ŠTEDLJIVE ŽARULJE MOŽDA POTROŠE I VIŠE. Michael Kaufmann, potpredsjednik švicarskog Ureda za energiju, kaže: „Ušteda je možda 1 ili 2%, odnosno puno manje od općih očekivanja.“ A argumenata ima još…

Često paljenje i gašenje štedljivih žarulja dramatično smanjuje njihov životni vijek. Kako je njihova cijena dosta visoka, možda ćemo izbjegavati gašenje i kada nam svjetlost više nije potrebna. Većina ovih žarulja proizvodi se u Kini, koja baš ne polaže puno na zaštitu okoliša. ZA PROIZVODNJU I PRIJEVOZ TROŠI SE DALEKO VIŠE ENERGIJE NEGO KOD KLASIČNIH ŽARULJA.

Mnogi možda ne znaju da štedljive žarulje zapravo SPADAJU U FLUORESCENTNI TIP RASVJETE. A ZDRAVSTVENE POSLJEDICE OVAKVE RASVJETE UOPĆE NISU DOBRE. Kao prvo, odslužene štedljive žarulje SADRŽE ŽIVU i predstavljaju opasan otpad, koji bi trebalo posebno zbrinjavati. U praksi, većina ih završava u običnom smeću, a sve to onda doprinosi zagađenju okoliša.

Pored toga, sve vrste fluorescentne rasvjete predstavljaju VELIKI ELEKTROSMOG. Svaka takva žarulja je zapravo mali radijski odašiljač. Ugrađene elektronske naprave ponekad preopterećuju elektro-mrežu i dovode do kvarova, pogotovo kod starih instalacija.

ZRAČENJE ŠTEDLJIVE ŽARULJE SLIČNO JE ELEKTROMAGNETSKOM ZRAČENJU MONITORA. Samo što je mnogo jače. Konkretnije, sigurnosne granične vrijednosti za monitore PREMAŠUJE ZA 10-40 PUTA. Stoga, boravak u prostoriji sa štedljivim žaruljama može biti i neugodan i rizičan. Ljudi se žale na glavobolju, koncentraciju i opću slabost. A MOŽE BITI I PUNO GORE. Pri konstantnom trovanju, tijelo uvijek ima svoje limite, koji se nikako ne bi smjeli prijeći.