• Treba dobro razmisliti pri kupovini perilice za rublje jer svaka perilica ima dvije cijene–onu koju plaćamo pri kupnji te cijenu rada perilice koju plaćamo s mjesečnim računima. Obzirom da je radni vijek perilice preko 10 godina, svakako na to treba obratiti pažnju.

 


S obzirom da u Hrvatskoj, prema istraživanju koje je provela agencija GfK, čak 98% kućanstava posjeduje perilicu rublja, dobro je znati da je ona, uz električni štednjak i hladnjak/zamrzivač, aparat koji troši najviše električne energije, te sudjeluje u potrošnji struje u kućanstvu sa jednom desetinom. A ne treba zaboraviti da je u isto vrijeme i veliki potrošač vode. Zbog toga bi trebalo dobro razmisliti pri kupovini perilice za rublje jer svaka perilica ima dvije cijene–onu koju plaćamo pri kupnji te cijenu rada perilice koju plaćamo s mjesečnim računima. Obzirom da je radni vijek perilice preko 10 godina, svakako na to treba obratiti pažnju. U odnosu na one od prije 10 godina, današnje perilice troše do 50 i više posto manje električne energije i vode.

Svaka perilica ima mnoštvo programa za pranje i mogućnosti reguliranja količine vode, broja okretaja pri centrifugi i slično i svakako je preporučljivo dobro proučiti upute za korištenje kako biste znali optimalne načine pranja za određeni tip i količinu rublja. No, postoje i mnogi savjeti za štednju struje i vode koji se odnose na sve perilice.

Devedeset posto električne energije koju potroši perilica, troši se na zagrijavanje vode, tako da možete znatno uštedjeti smanjite li temperaturu pranja. Današnji deterdženti efikasno odstranjuju mrlje već na temperaturi od 30-40 stupnjeva celzijusa. Iznimno prljavo rublje može se prati na 60, a pranje na 95 stupnjeva u današnje vrijeme više nije potrebno. Ukoliko koristite sustav grijanja vode na solarnu energiju, perilicu možete priključiti na taj sustav i uštedjeti 30% električne energije.

Druga važna stavka za štednju energije i vode pri pranju rublja je količina rublja koju ćete staviti u bubanj. Svaki bubanj ima optimalnu količinu rublja koju možete saznati iz uputa, te je najbolje povoditi se za tim savjetom. Nemojte prati rublje ukoliko je bubanj do pola pun jer ćete bespotrebno rasipati više energije i vode.

Isplativije je prati jedanput s punim bubnjem nego dvaput s polupunim. Također, nemojte prenatrpati perilicu jer se rublje neće dobro oprati, a perilica će morati koristiti više struje kako bi pokrenula pretrpan bubanj. Svakako odvajajte rublje prije pranja kako biste ga prali na programu prilagođenom određenom tipu rublja jer se na taj način efikasnije iskorištava energija i voda. Ako vam je problem sortiranje robe iz hrpe rublja, postavite više košara za prljavo rublje – za bijelo, tamno i šareno – i već pri samom odlaganju prljavog rublja sortirajte. I naposljetku, ako rublje nije jako prljavo, nemojte koristiti pretpranje i na taj način uštedite 50% električne energije i vode.