Ukoliko planirate renovaciju dijelova kuće gdje se nalaze vodovodne i odvodne instalacije, poput kupaonice, kuhinje, praonice i sl., mogli biste razmisliti o tome da uvedete određene promjene koje će pridonijeti smanjenju potrošnje vode u kućanstvu


U prosjeku gotovo 65% vode u kućanstvu potroši se u kupaonici, a 10% u kuhinji. Bez obzira odlučujete li se na štednju iz financijskih ili ekoloških razloga ili oboje, dugoročno gledano, ulaganje u preinake i elemente s kojima ćete uštedjeti na potrošnji, svakako je isplativo.
Postoji veliki broj tehnika i proizvoda za smanjenje potrošnje vode koji se lako instaliraju i provode, a kako rastu ekološka svijest i troškovi života, takvih proizvoda je i sve više.

Ugradnja štedljivih vodokotlića. Klasični vodokotlići ispuštaju 6 litara vode po ispiranju. Prosječna obitelj od četiri člana može uštedjeti između 7,5 i 22,3 kubika vode ako koristi vodokotliće s dvokoličinskim ispiranjem koji osim klasične, imaju i tipku za ispiranje s manje vode. Također je pametno koristiti i vodokotliće sa start i stop tipkom gdje korisnik sam regulira količinu vode ovisno o potrebi.

Perilica za rublje visoke učinkovitosti. Nove perilice za rublje koriste puno manje vode i neke mogu smanjiti potrošnju vode pri pranju rublja za čak 40%, što znači da godišnje možete uštedjeti između 19 i 26 kubika vode. Ako si ne možete priuštiti modernu visoko učinkovitu perilicu, s običnom perilicom možete uštedjeti tako da perete samo kada je perilica puna.

„Štedljive“ slavine. Nove slavine na tržištu sve češće se proizvode s ugrađenim uređajem koji smanjuje jačinu mlaza koji protječe kroz slavinu na taj način štedeći vodu. Neke takve slavine mogu smanjiti potrošnju vode do 40%. Dakle, kada budete u kupovini slavina sljedeći put, potražite one koje troše manje vode i zamijenite stare novim štedljivim slavinama i tuš glavama.

„Štedljive“ perilice za suđe.
  Ako kupujete novu perilicu za suđe, razmotrite mogućnost da kupite model perilice koja troši manje vode i s kojom možete uštedjeti do 25% vode u odnosu na potrošnju starijih modela. Neke od tih novijih perilica mogu oprati suđe sa samo 15 litara vode. Kao i kod perilica za rublje, vrijedi pravilo da za uštedu treba prati samo kad je perilica puna.

Spremnici za kišnicu. Ako imate mogućnost za to, razmislite o priključivanju spremnika za kišnicu na oluke. Vodu koju sakupite na taj način možete iskoristiti za zalijevanje vrta, a uz dodatne prilagodbe možete kišnicu koristiti i u vodokotlićima, kao i za pranje automobila.

Ponovno korištenje otpadnih voda.
Ugradite li sustav za pročišćavanje vode kojim se dobiva tzv. siva voda (pročišćena otpadna voda iz komunalnog postrojenja koja nije sasvim pitka), možete dosta uštedjeti. Takav sustav imate priliku ugraditi ukoliko budete radili renovaciju vodovodnih instalacija u vašem domu. Njime se reciklira voda iz tuševa, kada i otpadna voda perilice za rublje, koja se potom ponovno može koristiti u vodokotlićima i za zalijevanje vrtova, travnjaka i sl. Neki sustavi za sivu vodu mogu smanjiti račun za vodu za čak 35 do 40%.