Prilikom posjete veterinarskoj ambulanti, svakako savjetujem da štene na pregled unesete na rukama i da ga ne spuštate na pod. Ipak su veterinarske ambulante mjesta na koja dolaze bolesne životinje, pa treba misliti i na to.


Karantena je riječ koja već sama po sebi zvuči ne­kako zastrašujuće, a upravo je ona najveći problem no­vopečenim vlasnicima pasa. O čemu se zapravo radi?

To je period u kojem šte­ne ne bi smjelo biti u kontaktu sa drugim psima, sve dok se ne obave sva potrebna pre­ventivna cijepljenja. Prvi razlog za ovakvu svojevrsnu izolaciju šteneta jest taj što štene nije zaštićeno od cijelog niza zaraznih bo­lesti i jednostavno ne želimo riskirati da se razboli prije nego što ga stignemo cije­piti.

Drugi važan razlog jest inkubacija - to je period od kada je štene bilo u kontaktu sa virusom pa do onog tre­nutka dok se razvije simptomatologija. Inkubacija je raz­ličito duga kod različitih oboljenja, a kod virusnih bolesti protiv kojih cijepimo štenad ona iznosi od 2 do 15 dana. Štene može izgledati sasvim zdravo, a cijeplje­njem u inkubaciji možemo pogoršati tok bolesti. Zbog toga je izolacija vrlo važna i ne treba vam padati teško jer vas ionako čeka više od 10 godina šetnji sa vašim prijateljem.

Za one koji imaju vlastitu okućnicu to i nije veliki pro­blem jer štene mogu odmah učiti da nuždu obavlja vani. Ukoliko stanujete u zgradi problem je malo veći.  Štene ne smije van pa ste za po­če­tak prisiljeni priviknuti ga da nuždu obavlja na balkonu ili u pijesak, novine, pelenu, tj. na određeno mjesto u stanu.

Posebno je opasno voditi necijepljeno štene na male zelene površine oko zgrada jer tuda tokom dana prođe veliki broj pasa, pa je mo­gućnost zaraze velika. Odete li automobilom na udaljenije mjesto, možete pustiti psića da slobodno trči po travi. No, svakako izbjegavajte okup­ljališta pasa. 
Prilikom posjete veterinar­skoj ambulanti, svakako savjetujem da štene unesete na pregled na rukama i da ga ne spuštate na pod. Ipak su veterinarske ambulante mje­sta na koja dolaze bolesne ži­vo­tinje, pa treba misliti i na to.

Ponekad se upravo zbog ovog perioda izolacije javljaju problemi sa socijalizacijom šteneta. Naime period između cjepiva poklapa se sa periodom kada bi se štene trebalo navikavati na kontakte sa drugim psima i ljudima. Na većim klinikama u svijetu taj je problem riješen organiziranjem “dru­ženja” za štence koji su u izolaciji, no u našim uvjetima to još nije dostupno. Stoga, ipak stavljamo zdravlje na prvo mjesto i sa soci­jali­zacijom krećemo nešto kasnije.

Oko samog procesa i na­čina socijalizacije šteneta najbolje se je posavjetovati sa stručnom osobom koja se bavi odgojem i školovanjem pasa. Jako je dobro ako netko od vaših prijatelja ima štene koje je iste ili slične dobi, te približno sličnog uzrasta. To je idealno društvo za vašeg psića, a karantena onda više ne znači i potpunu izolaciju što je sa as­pekta socijalizacije svakako bolje za štene. Često se pos­tavlja pitanje da li je dozvo­ljeno druženje sa cijepljenim psima. Treba znati da psi koji su cijepljeni neće obo­ljeti od neke od zaraznih bolesti, ali mogu prenijeti uzročnika na vaše necijep­ljeno štene.