Kao i kod drugih životinja, sterilizacija se obavlja u općoj anesteziji, a svaka opća anestezija nosi određeni stupanj rizika o čemu prethodno izvijestimo vlasnika.


Sterilizacija ženki je operativni zahvat koji je kod tvorova praktički neophodan. Ženke će se početi tjerati u proljeće, dakle kada su stare 8 do 12 mjeseci. Sezonsko su poliestrične, a ovulacija je inducirana koitusom kao kod mačaka. Ukoliko se ne zapari, ženka tvora će ostati u permanentnom estrusu, osim ako ne dođe do spontane ovulacije.

Kod spontane ovulacije kao i kod neuspješnog parenja doći će do lažne trudnoće koja traje 42 dana. Ženka u estrusu ima intenzivniji miris, dolazi do obostranog ispadanja dlake po trbuhu i repu, vulva je povećana i javlja se sluzavi iscjedak. Ženku tvora dakle treba ili pariti ili sterilizirati. Ukoliko se ne napravi ni jedno, zbog konstantnog tjeranja i velike količine estrogena koji stvaraju jajnici može doći do ozbiljnih poremećaja. Ovakvo stanje nazivamo estrusna hipoplazija koštane srži, a dolazi do smanjenog stvaranja krvnih stanica koje može biti fatalno.

Sterilizaciju je najbolje izvršiti odmah u starosti od 4 mjeseca dakle prije prvog tjeranja jer ne postoji opasnost od hipoplazije koštane srži. Ako je ženka za sterilizaciju u estrusu, poželjno je prije zahvata kontrolirati krvnu sliku i za zahvat se odlučujemo samo ukoliko je ona normalna. Ponekad se sterilizacija (kastracija) i odstranjivanje analnih vrećica obavljaju istovremeno. Kao i kod drugih životinja, ovo se obavlja u općoj anesteziji, a svaka opća anestezija nosi određeni stupanj rizika o čemu prethodno izvijestimo vlasnika.

Mužjake je potrebno kastrirati zbog toga što kada spolno sazriju dobivaju vrlo intenzivan miris, a osim toga uriniranjem će markirati svoj teritorij u ovom slučaju vaš stan. Osim toga, nakon kastracije njihov je miris mnogo blaži.

Iako su vrlo maleni, tvorovi općenito dobro podnose opću anesteziju i brzo se bude. Prije operacije poželjno je da ne jedu 2 do 3 sata, a nakon samog zahvata nastojimo im ponuditi hranu čim su sposobni jesti. U pravilu ne diraju operativnu ranu, ali svejedno ju je potrebno redovito kontrolirati.

Kako se tvorovi vole zavlačiti i skrivati među krpice u svojem boksu, nakon anestezije treba paziti da im one ne bi blokirale dišne putove. Preporuka je da na dan operacije u boksu imaju samo čistu pelenicu. Kako se radi o malim organizmima koji se lako pothlade, poželjno je da kraj njih stavimo termofor ili plastičnu bocu sa toplom vodom kako im ne bi bilo hladno.