Najbolje će biti da vašu macu sterilizirate već u dobi od 6 mjeseci, dakle prije prvog tjeranja. Tako će trajno izostati seksualno ponašanje koje obično smeta vlasnicima.
Što se tiče neželjenih posljedica sterilizacije, među prvima se uvijek navodi debljanje. No, nemojmo zaboraviti - da bi se maca jako udebljala vi je morate isto tako hraniti. Steriliziranu macu treba hraniti s hranom za kastrate. Naime, istina je da su nakon sterilizacije mace manje aktivne i manje se kreću pa je to glavni razlog debljanja, no pravilnom ishranom to se apsolutno može spriječiti.
Lovački instinkti mačaka uglavnom ostaju očuvani, tako da one mace koje vole loviti miševe i ptičice pa ih ponosno pokazuju vlasnicima, ostaju lovci. Mnogi se vlasnici ne mogu odlučiti na ovaj zahtjev jer kažu nije prirodno. No, nije prirodno ni da maca živi na 14. katu, niti u gradu na asfaltu, niti da jede komercijalnu hranu.
Prirodan život mace mogu imati na selu, ali u gradu je to nemoguće. Pustite li macu van, prije ili kasnije nastradat će od psa, auta ili zlonamjernih ljudi. Želite li zdravu, kućnu macu sterilizirajte ju i cijepite je redovito. Mace koje žive vani mogu imati i desetak mačića godišnje, pa mislim da je sasvim jasno da upravo te mace prvo treba sterilizirati.
Nakon samog zahvata mace se oporavljaju iznenađujuće brzo. Već 12 sati nakon operacije većina maca se ponaša sasvim normalno. Neke, delikatnije, budu “uvrijeđene” nekoliko dana, no drugi, treći dan sve počnu normalno uzimati hranu. Kirurška rana kod sterilizacije maca je vrlo mala, duga oko 1 cm.
Šavovi se odstranjuju 9 dana nakon operacije i nije potrebna nikakva posebna njega rane osim ako nemate macu koja pod svaku cijenu želi sama skinuti šavove prije vremena. U tom slučaju koriste se zaštitni ovratnici.
Kao i kod svakog operativnog zahvata koji se obavlja u općoj anesteziji i ovdje su prisutni određeni rizici na koje upozorimo vlasnike prilikom dogovora za zahvat.