U suradnji s Udrugom "Mijau" iz Rijeke i ove godine organiziramo akciju sterilizacije mačaka za vrijeme mjeseca veljače i to za sve građane. Cijena sterilizacije mace za vrijeme akcije je samo 205 kuna


U suradnji s Udrugom "Mijau" iz Rijeke i ove godine organiziramo akciju sterilizacije mačaka za vrijeme mjeseca veljače i to za sve građane. Odaziv građana lani bio je više nego odličan! Ovim putem zahvaljujemo svima koji su se odazvali akciji i tako pomogli da u našem gradu bude što manje napuštenih mačića.

Cijena sterilizacije mace za vrijeme akcije je samo 205 kuna, što iznosi polovicu uobičajene cijene.

Evo osnovnih uputa  ako  odlučite sterilizirati vašu macu ili pak onu macu ispred vaše kuće, koja nije zapravo vaša, ali ju vi hranite...

Macu je na sterilizaciju potrebno dovesti natašte. To znači da, ukoliko imate termin ujutro u 9 sati, maci nećete nuditi hranu dan prije nakon 22 sata. Vodu možete ostaviti na raspolaganju, ali nemojte maci nuditi mlijeko.

Pri dolasku u ambulantu tražit ćemo od vas kao vlasnika da potpišete obrasce u kojima piše da ste suglasni da se obavi planirani operacijski zahvat, da ste svjesni da takva procedura uključuje i opću anesteziju te da može biti povezana s određenim rizicima.

Ukoliko ste sigurni da ne želite mačiće, sterilizirajte vašu macu već u dobi od pet, šest mjeseci, prije prvog tjeranja. Time se preveniraju neka oboljenja mliječnih  žlijezdi, a trajno izostaje seksualno ponašanje koje obično smeta vlasnicima.  Rez je kod mačaka malen, obično su to dva šava i one se u pravilu vrlo brzo i uspješno oporavljaju.

Što se tiče neželjenih posljedica sterilizacije, među prvima se uvijek navodi debljanje. No, nemojmo zaboraviti - da bi se maca jako udebljala vi je morate isto tako hraniti. Steriliziranu macu treba hraniti s hranom za kastrate.

Naime, istina je da su nakon sterilizacije mace manje aktivne i manje se kreću, pa je to glavni razlog debljanja, no pravilnom ishranom to se apsolutno može spriječiti.

Lovački instinkti mačaka uglavnom ostaju očuvani, tako da one mace koje vole loviti miševe i ptičice pa ih ponosno pokazuju vlasnicima, ostaju lovice.

Mnogi se vlasnici ne mogu odlučiti na ovaj zahvat jer kažu da nije prirodno. No, nije prirodno ni da maca živi na 14. katu, niti da živi u gradu na asfaltu, niti da jede komercijalnu hranu. Prirodan život mace mogu imati na selu, ali u gradu je to nemoguće.

Nakon samog zahvata mace se oporavljaju iznenađujuće brzo. Već 12 sati nakon operacije većina maca se ponaša sasvim normalno. Neke, delikatnije, budu "uvrijeđene" nekoliko dana, no drugi, treći dan sve počnu normalno uzimati hranu. Šavovi se odstranjuju 9 dana nakon operacije i nije potrebna nikakva posebna njega rane, osim ako nemate macu koja pod svaku cijenu želi sama skinuti šavove prije vremena. U tom slučaju koriste se zaštitni ovratnici.