- Analitičari u 2010. godini očekuju nastavak rasta cijena dionica, ako se pokaže da je oporavak gospodarstva održiv. Prostora za rast cijena dionica ima, jer su, unatoč velikom lanjskom dobitku, vodeći indeksi i dalje daleko od svojih rekordnih razina
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle godine porastao 18,8%, a S&P 500 23,5%. Najveći rast među američkim indeksima zabilježio je Nasdaq, koji je porastao 43,9%. Promatrano na godišnjoj razini, ovo je najveći rast cijena američkih dionica od 2003. godine i prvi nakon dvije godine padanja.
U 2008. godini, na vrhuncu financijske krize, S&P 500 potonuo je 38,5%, zbog čega će se ta godina na Wall Streetu pamtiti kao najgora od Velike depresije iz tridesetih godina prošlog stoljeća. Većina lanjskih dobitaka ostvarena je u zadnja 3 kvartala 2009. godine jer još u ožujku su burzovni indeksi padali zbog straha ulagača od recesije i to na najniže razine u 12 godina. No, zahvaljujući nadi ulagača u oporavak američkog gospodarstva od tada su porasli više od 60%.
Prošla je godina doista bila godina preokreta u kojoj su najviše porasle cijene dionica u tehnološkom, energetskom i rudarskom sektoru jer se očekuje da će oporavak gospodarstva dovesti do veće kapitalne potrošnje i jačanja potražnje za energentima, kao i metalima i drugim sirovinama.
Analitičari u 2010. godini očekuju nastavak rasta cijena dionica, ako se pokaže da je oporavak gospodarstva održiv. Prostora za rast cijena dionica ima, jer su, unatoč velikom lanjskom dobitku, vodeći indeksi i dalje daleko od svojih rekordnih razina. Tako je Dow Jones indeks za 26% niži od svog rekordnog iznosa 9. listopada 2007. godine. S&P 500 indeks u minusu je 29% od svog rekorda, postavljenog istoga dana, dok je Nasdaq indeks 55% ispod rekordne razine koju je dosegnuo u ožujku 2000. godine. Naravno, nitko ne može tvrditi niti da se takve vrijednosti moraju ponoviti
I na europskim su burzama cijene dionica lani snažno porasle. Londonski FTSE 100 lani je skočio 22%, što je njegov najveći godišnji dobitak od 1997. godine. Frankfurtski Dax ojačao je, pak, 23,8%, dok je pariški CAC indeks porastao 22,4%.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošle godine porastao 19%, vrativši dio gubitka od prethodne godine, kada je pao 42%, što je njegov najveći godišnji gubitak u 58 godina postojanja.
Tzv. emerging markets odnosno burze u zemljama u razvoju zabilježile su lani veće dobitke od onih u razvijenim državama. Tako su, primjerice, u Kini cijene dionica prošle godine porasle oko 80%, a u Brazilu 83%.
U Hrvatskoj je Crobex skočio oko 13% i probio psihološku granicu od 2 tisuće bodova po čemu bi se reklo da je tržište bilo solidno prošle godine. Ipak, treba uzeti u obzir na najveći udio u CROBEX-a ima dionica HT-a koje je početkom godine bila na razini od 210 kuna a tijekom 2009. je porasla oko 30%, na razinu od 276 kuna što je značajno diglo vrijednost indeksa iako je većina ostalih dionica imala daleko slabiji performance.
Prognoze za 2010. godinu uglavnom se kreću u rasponu od ne previše optimističnih do onih katastrofičnih, tako da su očekivanja uglavnom loša, osobito za prvu polovicu godinu. Vrijeme će pokazati tko je bio u pravu.