Zašto je potrebno certificirati, koji objekti podliježu obvezi certificiranja, kako se provodi, tko može certificirati, koja je cijena za izdavanje energetskog certifikata... samo su neka od pitanja koja se nameću vlasnicima, korisnicima, kupcima ili prodavateljima objekata
Nedostatkom novogradnji i investicijama u građevinarstvu, u zadnjih godinu dvije, a ponajviše ulaskom u Europsku Uniju, aktualna tema u građevinarstvu je energetsko certificiranje zgrada, stanova i ostalih objekata.
Zašto je potrebno certificirati, koji objekti podliježu obvezi certificiranju, kako se provodi, tko može certificirati, koja je cijena za izdavanje energetskog certifikata... samo su neka od pitanja koja se vlasnicima, korisnicima, kupcima ili prodavateljima objekata nameću.
Energetski certifikat je prije svega dokument, i to službeni dokument, koji prikazuje energetska svojstva građevine i kao takav se mora dostaviti Ministarstvu od strane ovlaštene osobe. Svaki izdani certifikat ima jedinstveni broj kojim je identificirana ovlaštena osoba koja ga je izradila i broj koji identificira objekt za koji je izdan. Ne mogu postojati dva certifikata za različite objekte sa istim brojem.
Što znače, ili bolje rečeno, što su to energetska svojstva građevine? To su građevinski podaci objekta, te njihova veza sa potrošnjom energenata (plin, lož-ulje, električna energija, voda, toplinska energija) za grijanje, hlađenje, ventilaciju, veza sa potrošnjom vode, električne energije u samom objektu, kao i prijedlozi za smanjenje potrošnje i troškova energenata i vode.
Objekti koji moraju imati energetski certifikat su:
- novogradnje,
- zgrade za koje se ishoduje uporabna dozvola,
- zgrade ili stanovi koji se prodaju, iznajmljivačima rok je produljen do 01.01.2016.,
- zgrade javne namjene (npr. poslovne zgrade, državne zgrade, zgrade lokalne i područne samouprave, zgrade sudova, zatvora, vojarni, banaka, trgovina, restorana, hotela, zgrade željezničkog, cestovnog, zračnog i vodenog prometa, zgrade pošta, telekomunikacijskih centara, zgrade za predškolsko, osnovno, srednje i više obrazovanje, vrtići, jaslice, domovi umirovljenika, đački, studentski, radnički, dječji i drugi domovi namijenjeni privremenom ili stalnom boravku, zgrade sportskih udruga i organizacija, sportskih objekata, zgrade kulturnih namjena: kina, kazališta, muzeja, zgrade bolnica i drugih ustanova namijenjenih zdravstveno-socijalnoj i rehabilitacijskoj svrsi i dr.
Izdavanje energetskog certifikata nije potrebno za zgrade ili stanove koji imaju površinu manju od 50 m2; privremene zgrade, jednostavne građevine; postojeće zgrade ili stanovi koje koji se prodaju ili iznajmljuju bračnom drugu ili članovima uže obitelji; zgrade koje se ne griju.