30.01.2003.
Što je javno dioničko društvo?
Prije nekoliko mjeseci, donešen je novi Zakon o tržištu vrijednosnih papira. Ovim je aktom u našu praksu uveden i pojam javnog dioničkog društva. Ovaj termin označava ono dioničko društvo koje je izdalo dionice javnom ponudom tj javnim pozivom za upis i kupnju dionica, što ustvari znači da ih nije emitiralo privatnim izdanjem, odnosno da nije cijelu emisiju kupio jedan ili nekoliko, unaprijed poznatih vlasnika. Druga karakteristika po kojoj se neko poduzeće definira javnim dioničkim društvom jest kriterij broja dioničara i visine temeljnog kapitala. Ako tvrtka ima više od 100 dioničara i najmanje 30 milijuna kuna temeljni kapital, tada spada u javno dioničko društvo i time spada pod obvezu uvršenja svojih dionica u burzovnu kotaciju s nazivom kotacija javnih dioničkih društava koje su Zagrebačka i Varaždinska burza dužne imati.
Smisao definiranja pojma javnog dioničkog društva jeste u tome da se one tvrtke koje spadaju u velika ili srednje velika poduzeća zakonom obvežu na uvrštenje tih dionica u burzovnu kotaciju. Time se njihovim dioničarima omogućuje da slobodno prodaju ili još kupuju dionice koje posjeduju. Kad kažem slobodno tu treba obratiti pažnju na činjenicu da ima dosta tvrtki čiji statut dioničkog društva ne dopušta da se njima trguje bez odobrenja uprave ili nadzornog odbora, pa se dioničarima dogadja da imaju dionice, ali ih ne mogu prodati ili čak i ako nema suglasnosti na prijenos, uprava komplicira i usporava prijenos vlasništva, ne prenosi knjigu dionica u depozitorij Središnje depozitarne agencije i sl.
Sada je svaki izdavatelj obvezan zakonom da učini sve kako bi se dionice prenijele u depozitorij i uvrstile na burzu. Naravno da zakonodavac ne može propisati da netko mora kupovati te dionice i da se njima mora trgovati, ali ipak se dosta dobiva na potrebnim preduvjetima kako bi se omogućilo trgovanje. Gledano s investitorskog apekta, postavlja se pitanje što se onda mijenja, kad opet nema obveze da se trguje, to ionako nitko ne može propisati? Pa mijenja se dosta toga...Npr. dionicama TDR-a, Leda i sličnih tvrtki koje jako dobro posluju mnogi bi trgovali, ali ih nema na burzi. Ledo se još ponekad i pojavi, ali TDR-a nema nikada. Osim toga, neke tvrtke kojima se sada trguje neće željeti biti u istoj toj "prisilnoj" kotaciji za javna dionička društva sa ostalom dioničarskom "rajom", pa već izražavaju želju da se uvrste u prvu kotaciju. Time će dosta dobiti na likvidnosti i transparentnosti trgovanja. U ovom trenutku poznato mi je da se najmanje nekoliko njih ozbiljno sprema za prvu kotaciju na burzi. Neka se samo njih 3-4 uvrsti tu i neka se u kotaciji javnih dioničkih društava pojavi desetak onih poput TDR-a ili sličnih tvrtki( da ne spominjem Teslu koji će se obavezno morati vratiti na burzu...) slika "asortimana" naših burzi drastično će se promijeniti i uznapredovati, a sa ulaskom u prvu kotaciju i mirovinski će fondovi dobiti veći izbor za investiranje.