11.05.2006.
Što još treba znati o nekim noćnim pojavama?
Naime, radi se u čitavom nizu posebnih pojava u snu (od bezazlenih do patoloških). To su trzajevi u usnivanju djelomično opisani i u prošlom nastavku ali ima još.
1. Noćni grčevi u listovima nogu i u tabanima-važno je da li nestaju istezanjem? Međutim, ukoliko se prolongirani, nastave li se i ne nestaju "istezanjem, tada se njima treba "pozabaviti", naći uzrok i prema tome se ponašati.
2. Javljanje "žarenja",ili osjećaja "tuposti" ili "otvrdnutosti"-opet medicinski pregled, pronalaženje uzroka.
3. Sindrom bolnih nogu i pokreta nožnih prstiju uz naročito bolna stopala.
4. Već spominjani mioklonus. Da li je tu prisutan epileptički ekvivalent ili se radi o tzv. esencijalnom noćnom mioklonusu onda ga pustimo tako "bezazlenog" neka se povremeno javi. Ali, posve je drugi naravno ozbiljniji stav prema onom prvom "epileptičnom" mioklonusu. Odnosno, ako je učestala pojava, smeta snu, onda je opet pristup drugačiji, ozbiljan i treba nešto poduzeti. Zato, stalno treba ponavljati važnost opisa smetnji od strane pacijenta svojim riječima, te opis partnera i okoline onako kako vide događanje. Ovo je prvi neprocjenjiv korak pomoći liječniku ka pravilnoj dijagnozi.
5. Noćne kataklizme-to su zastrašujuće noćne epizode (i njima slična stanja o čemu ćemo kasnije pisati)
6. Porezmećaji prijelaza spavanja u budnost ali i obrnuto, iz budnosti u spavanje. Tu se radi stručno rečeno o "startovima spavanja" s trzajima tijela na početku ili "osjetnim fenomenom". Najdobroćudniji uzrok je reakcija na neki lagani vanjski faktor. Ako se ovo ponavlja, treba vidjeti o čemu je riječ. Znači, detaljan razgovor, s pacijentom, partnerom, pregled, eventualna obrada.Ako je "fiziološki" fenomen, treba razgovorom umiriti pacijenta i okolinu.
7. Govorenje u snu je raširenija pojava nego što se misli. Smatra se da se javlja iz prijelaza stadija spavanja
8. u stadij spavanja 2. Rijetko je ova pojava s medicinskog stajališta u zabrinjavajuća. Međutim, iz više razloga, složit ćete se, može biti u najmanju ruku nezgodna. Da li može imati i sudsko-medicinski značaj?? Izraziti umor povećava ovu mogućnost pričanja u snu. Zanimljivo je kako to izgleda. Obično, osobi koja tone u san, postave se pitanja. Utonućem u san, ova osoba odgovora na pitanja, priča. Kada je budan, taj isti "pacijent" ne sjeća se ničega. Ispitivalo se s čime je povezana ova pojava, da li s drugim poremećajima iz ove oblasti? Noćnim strahovima? U pravilu se smatra da ne bi trebalo biti relacije s ovima. Može se reći, da ovaj fenomen govorenja u snu, a naročito ako je izoliran ne mora biti zabrinjavajući te se može otkloniti odgovarajućim medicinskim radnjama kao i medikamentima.