• Povećavanje hot spota ponekad je zaista dramatično pa od lezije koja u promjeru ima 1 cm za dva sata može nastati lezija veličine dlana. Ako se ne započne s terapijom promjene se brzo šire…




Kada si životinja sama ošteti kožu bilo grickanjem bilo češanjem nastaje tzv. hot spot. Ovu promjenu na koži nazivamo još i akutni vlažni dermatitis, a hot spot je izraz koji je uobičajen na engleskom govornom području. ili Viđamo ga i kod pasa i kod mačaka. Jak svrbež ili bol pravi su razlog nastanka hot spota , a njih mogu izazvati razni agensi, pa vrlo često vlasnicima ne možemo točno reći što je pravi uzrok ovome problemu.

To može biti infestacija vanjskim parazitima, različite alergije (od kojih je još uvijek najčešća alergija na buhu), problem s analnim vrećicama, strana tijela poput travki zabodena u krzno, upala uha, kontakt sa substancma koje mogu izazvati iritaciju kože (razna sredstva za čišćenje), neodržavano krzno, psihoze(dosada, prinova u obitelji) te bolna stanja izazvana promjenama na mišićno-skeletnom sustavu (artritis,displazija kuka).

Hot spot najčešće viđamo kod pasa sa dužom dlakom i to posebno onih sa gustom podlakom -labradori i zlatni retriveri, rotwaileri, njemački ovčari te škotski ovčari, bernski laninski pas, bernardinac. Problem se češće javlja kada je vrijeme toplo i vlažno pa je pretpostavka da nastanku hot spota kumuje i slaba ventilacija krzna, a upravo je ovo doba godine kada započinje "sezona" hot spota. Promjena je obično okruglog oblika, a locirana je na glavi(iza uha, lice) vratu, iznad kukova, iznad korijena repa te uzduž prsnog koša. To su mjesta koje pas može dohvatiti bilo sa stražnjim šapama ili sa zubima. Tipična lezija je crvene boje, vlažna u sredini, a okolna koža je crvena. Dlake nema, a rubovi lezije su oštro ograničeni. Ovisno o stupnju svrbeža ili boli koji je potaknuo psa na češanje ili grickanje, hot spot može biti veći ili manji. Nije rijetkost da ih nastane nekoliko na raznim dijelovima tijela i to u samo nekoliko sati. Povećavanje hot spota ponekad je zaista dramatično pa od lezije koja u promjeru ima 1 cm za dva sata može nastati lezija veličine dlana. Ako se ne započne sa terapijom promjene se brzo šire. Kada jednom nastane hot spot je vrlo bolan pa ta jaka bol na neki način signalizira psu da je pretjerao sa češanjem, no čim se bol smanji opet započinje začarani krug.

Lokacija nam ukazuje na primarni problem. Ako je hot spot na glavi ili licu moramo pregledati oba vanjska sluhovoda, ako je na korijenu repa kontroliramo analne vrećice, ako je iznad kukova obavezno upitamo vlasnika o prethodnim problemima sa šepanjem itd.

Bakterija koju nalazimo kod hot spota najčešće je staphilococcus intermedius, a neke studije pokazuju da se kod golden retrivera razvije dublja gnojna infekcija nego kod drugih pasa.

Ako sami čistite ranu imajte na umu da je stvar vrlo bolna, pa pristupite čišćenju što nježnije i sa mlakom vodom. Nakon čišćenja ranu treba tretirati blagim dezinficijensom ,a može se započeti i lokalna terapija mašću koja sadrži antibiotik i kortikosteroid. Kada lezija postane suha može se tretirati sa kremom koja će omekšati krastu, a nakon toga sa epitelizantima ili hranjivom kremom kako bi se ubrzalo zarastanje. Uglavnom je potrebna sistemska aplikacija kortikosteroida kako bi zaustavili primarni svrbež zbog kojeg je sve i nastalo. Dakle prekidanje kruga "svrbež-češanje-još jači svrbež" je od presudne važnosti u terapiji hot spota

Bez eliminacije svrbeža to ne ide. Kortikosteroidi su tu daleko najefikasniji. Popratni simptomi aplikacije kortikosteroida su pojačana žeđ i glad kao i učestalije mokrenje. Obično je dostatna jednokratna aplikacija. Ako je vaš pas primio cijepivo protiv bjesnoće ili zaraznih bolesti nekoliko dana prije dolaska veterinaru zbog hot spota, obavezno to naglasite jer tada nastojimo izbjeći kortikosteroide.

Antibiotike propisujemo od slučaja do slučaja. Nekada samo lokalno, ali kod zlatnih retrivera u pravilu i sistemski. Kako bi sprečili daljnju autotraumu koristimo elizabeta ovratnik, podrežemo nokte na stražnjim šapama ili preporučimo da pas nekoliko dana nosi "čarapice" podložene vatom kako ne bi mogao dalje ranjavati bolesno mjesto.
Najvažnije je pronaći primarni uzrok. Prevencija se sastoji u redovitom održavanju krzna (kupanje,češljanje-posebno je važno dlaku razčešljati do kože), kontrola parazita i kontrola analki kod onih pasa koji imaju problema sa njima.

Šišanje dugodlakih pasa u ljetnim mjesecima u dobroj mjeri prevenira pojavu hot spota. No, ošišati ih se ne smije jako kratko jer ih dlaka štiti od vrućine isto kao i od hladnoće. Da bi se mogli šišati na dužinu dlake od 2 -3 cm moraju biti rasčešljani.