Ova godina će ostati zabilježena kao godina najsnažnijeg kontinuiranog pada vrijednosti domaćih dionica od osnivanja Zagrebačke burze, pa bi bilo logično zaključiti kako su sad, nakon toliko mjeseci korekcije i padova cijena, dionice na dovoljno niskim razinama kako bismo ih mogli smatrati podcijenjenima. Međutim, analitičari i dalje vrlo oprezno iznose ocjene o podcijenjenosti domaćih izdanja i oporavku cijena dionica na burzi, te većina drži kako će do oporavka ipak potrajati. Mediji su puni prognoza i mišljenja analitičara raznih brokerskih kuća i investicijskih društava, a neka je zanimljivo pročitati da dobijemo sliku o tome kako drugi sudionici tržišta kapitala razmišljaju.
Prema podacima sa Bloomberga, najviši omjer cijena dionica i zarada (P/E) kompanija sastavnica Crobexa u zadnje dvije godine dosegnut je 23.02.2008. godine i iznosio je 62 dok je najniži bio već 10. kolovoza i iznosio je samo 7,64. Ovaj pokazatelj fundamentalne analize je jedan od onih koji se koriste u procjeni jesu li dionice precijenjene ili podcijenjene, odnosno isplati li se u njih ulagati ili ne. Analitičari Ilirika vrijednosnica smatraju da su domaće dionice podcijenjene, što pokazuje i trenutni P/E omjer od 9,02, koji je blizu najniže razine u posljednje dvije godine. "Na ovim razinama smatramo da likvidne domaće dionice imaju dobru perspektivu na srednji i dugi rok. U kratkoročnom razdoblju ne očekujemo snažan rast indeksa, nego kretanja indeksa na sadašnjim razinama s većim oscilacijama. Buduće kretanje Crobexa i opće stanje domaćeg tržišta ovise o kretanju svjetskih indeksa i najavljenoj recesiji; dođe li do blage i kratke recesije, možemo očekivati brži oporavak indeksa, dok se s dubokom recesijom može očekivati dulji oporavak", smatraju u Ilirici.
Gledati tržište prema jednom pokazatelju nije zahvalno. Ako gledamo omjer P/E Crobexa i indeksa zapadnih tržišta, vidljivo je da je Crobex na tim razinama malo ispod, ali ako gledamo tržišta u razvoju, Crobex je na nešto višim razinama. Pri bilo kakvoj ocjeni svakako treba uzeti i politički rizik i razinu likvidnosti za Zagrebačku burzu te ostala tržišta. Mislim da je trenutačno najvažnije procijeniti buduće prihode kompanija koji su u ovim trenucima izrazito nejasni te čine investitore jako nervoznima, ali prema jednom je pokazatelju teško procijeniti je li tržište jeftino" smatra Dalibor Balgač, investicijski savjetnik Abacus brokera.
Omjeri cijena dionica i zarada po dionicama u zemljama u razvoju su zbog makroekonomskih performansi, tj. većeg rasta BDP-a, veći od onih u razvijenim zemljama koje su trenutačno suočene s kreditnom krizom. Zbog toga, valuacija Crobexa koja korelira s vodećim svjetskim indeksima znači da su domaće dionice podcijenjene. Naime, domaće kompanije nisu pogođene krizom te su i dalje visoko profitabilne, što nije slučaj u zapadnim zemljama kojima prijeti recesija smatraju analitičari OTP Investa, međutim treba uzeti u obzir i činjenicu da zbog aktualnog stanja u kojem vladaju sentimenti, a ne fundamenti, ne može se očekivati niti izbjeći da se svjetska financijska kriza ne reflektira kod nas. U ovom ekonomskom ciklusu novac iz zemalja u razvoju povlači se nazad na zapad, a Hrvatska u svemu tome ne može ostati izolirana, što se na kraju vidi i na burzi.
24.10.2008.