Septra i Bactrim su antibiotici koji se koriste za infekcije urinarnog trakta, ali i druge bakterijske infekcije. Iako su u upotrebi već 45 godina, tek nedavno je objavljeno da od njih otkazuju bubrezi i nastaje hipoglikemija


S lijekovima nikada ne znaš na čemu si. Nekada pomažu, nekada odmažu, a crta između dobra i zla ponekad je vrlo, vrlo tanka. Najgore od svega je što se brojne nuspojave kreiraju „u hodu“, odnosno tek nakon što je lijek izašao na tržište. Prije se za njih nije znalo. Ili makar šira javnost nije znala. Iako su to skoro uobičajene situacije, ipak mi je uvijek zanimljivo kako sve prođe gotovo šutke. Uvjeravanja o temeljitim i skupim istraživanjima brzo navuku debele zastore nad svaku sumnju. Zar dvojite u lijekove?

Dva nova lijeka za dijabetes tipa 2 (Januvia i Byetta) dočekana su s velikom pompom, ali euforija se nedavno prilično stišala. Naime, pokazalo se da ovi lijekovi utrostručuju rizik od raka gušterače, a mogućnost za „samo“ upalu gušterače čak je šest puta veća. Ili, znate li da je najnovija generacija antidepresiva odgovorna za većinu teških padova u starosti, koji rezultiraju lomovima? (Uz to, jedno istraživanje je pokazalo da 80% antidepresiva koriste osobe kod kojih nikada nije dijagnosticiran psihijatrijski problem.) Zanimljivo, količina štete veća je uz nove antidepresive, nego uz one starije generacije.

Aspirin već godinama navlači loše vijesti, makar se nikada nije više koristio nego danas. Dakle, ako već imate srčanih problema (visoki tlak, koronarna bolest, raniji infarkt i sl.) i koristite Aspirin, rizik od umiranja povećat ćete za 47%. Hm, zar nam nisu govorili da su Aspirini savršeni bombončići za dugi život? Općenito, dugotrajna upotreba nesteroidnih antiupalnih lijekova (vjerojatno najčešće korišteni lijekovi) predstavlja vrlo ozbiljan rizik za rak bubrega. A ima još… Septra i Bactrim su antibiotici koji se koriste za infekcije urinarnog trakta, ali i druge bakterijske infekcije. Iako su u upotrebi već 45 godina, tek nedavno je objavljeno da od njih otkazuju bubrezi i nastaje hipoglikemija. Hm, koliko korisnika je stradalo u proteklih pola stoljeća?

Iako cjepiva nisu lijekovi (makar po nuspojavama ne zaostaju puno), važno je znati da su nedavno utvrdili kako djecu koju smo cijepili protiv gripe zapravo izlažemo potpuno neočekivanim opasnostima. Količina T-stanica (tjelesna prirodna obrana od virusa) kod takve je djece neusporedivo manja nego kod necijepljenih, što znači da će biti, općenito, neotporniji kasnije u životu - jedna karika u stvaranju imunodeficitarne generacije.