-
Kujicu kod koje posumnjamo na tumor mliječne žlijezde moramo temeljito pregledati. Prvo procjenjujemo samu veličinu sumnjive tvorbe, te pokušavamo ustanoviti da li je ona lako pomična na površini. Preporučujemo vađenje krvi te obavljanje rutinskih laboratorijskih pretraga kao što su krvna slika i biokemijske pretrage
Zatim pregledavamo regionalne limfne čvorove koji su ponekad povećani već pri prvom pregledu. Na žalost, palpatorno ne možemo uvijek biti sigurni da je limfni čvor nepromijenjen, pa ponekad radimo punkciju limfnog čvora. Takav punktat šalje se u citološki laboratorij.
Ukoliko sumnjamo na zloćudan tumor, poželjno je da se napravi i RTG snimka pluća. Upravo pluća su organ u kojem najčešće nalazimo metastaze ovih tumora. Pošto se metastaske promjene na plućima odvijaju brzo, kod nejasnog nalaza rtg snimanje obavezno ponavljamo za 3 tjedna.
Nađemo li promjene na regionalnim limfnim čvorovima ili na plućima to definitivno ukazuje na malignitet primarnog tumora. Ovisno o lokalizaciji i opsežnosti promjena, zajedno sa vlasnicima odlučujemo o smislenosti operativnog zahvata. Kod kujica kod kojih su prisutne metastatske promjene na plućima operativni zahvat ne preporučujemo jer je besmislen a može značajno umanjiti kvalitetu života bolesnoj životinji. Kada su zahvaćeni regionalni limfni čvorovi, odstranjujemo i njih, što podrazumijeva nešto zahtjevniji operativni zahvat.
Vlasnicima ženki preporučamo da prilikom cijepljenja ili drugog rutinskog pregleda podsjete veterinara da pregleda mliječne žlijezde kako bi se eventualne promjene otkrile što ranije. Ukoliko se nađe promjena za koju veterinar procjeni da se radi o tumoru, preporuča se što prije obaviti kirurško odstranjivanje. Promijenjeno tkivo po kirurškoj obradi obavezno šaljemo na patohistološku pretragu jer nam je ona presudna kod davanja prognoze.