U jednoj velikoj studiji analizirali su zube Švicaraca, uz naglasak na strukturu prehrane. Iako je istraživanje provedeno prije 70 godina, rezultati su interesantni i danas. Dakle, pokazalo se da su djeca u visokim alpskim dolinama gotovo imuna na karijes, iako je važan dio njihove prehrane činio tradicionalni raženi kruh. (Podsjećam, zubari nas uče da OSTACI SLIJEPLJENOG KRUHA ZNAČE PROPAST ZA ZUBE.) Štoviše, u ono doba nisu ni prali zube, a kamoli ih ispirali fluoridiranom tekućinom. ZUBNIH NASLAGA JE BILO, ALI KARIJESA NIJE. Pasteur bi se okrenuo u grobu. Zašto štetne bakterije ne djeluju na rastvaranje zubne strukture? U isto vrijeme, u gradovima se odvijao sasvim drugačiji scenarij. OSAM PUTA VIŠE KARIJESA, BEZ OBZIRA NA SVAKODNEVNO ČETKANJE I DRUGE RAZGLAŠENE PREVENTIVNE MJERE. Imunitet je ovdje netragom nestao.

Nešto iza toga, dr. Price (voditelj istraživanja) posjetio je Aboridžine, australske domoroce. Svi oni, koji nisu bili zahvaćeni modernizacijom, imali su POTPUNO ZDRAVE ZUBE. Nešto nepojmljivo za današnje doba, ali potpuno istinito. Svaki odmak od tradicionalnog načina prehrane iskazao se kroz DEGENERACIJU NA MNOGIM PODRUČJIMA. Neki zdravstveni problemi izbiju gotovo odmah, a neki s odmakom od jedne generacije. Jednostavno, kada tijelo dovoljno zatrujete, ono počinje propadati. Oh, zar uz hranu koja je detaljno pregledana, pročišćena i sterilizirana?

Sve je kristalno jasno. Pokazalo se da autohtona prehrana sadrži 4 puta više vitamina B i C te čak 10 puta više vitamina A, D, E i K u odnosu na prehranu koju danas smatramo standardnom. Iako su moje rezerve prema mliječnoj i mesnoj hrani velike, moram reći da DANAŠNJE PASTERIZIRANO MLIJEKO NEMA PUNO ZAJEDNIČKOG S NEKADAŠNJIM MLIJEKOM. Slično je atrofirala i kvaliteta mesa. Prepoznajete li kvalitetu u MESU ŽIVOTINJA, KOJE NIKADA NISU VISJELE DANJE SVJETLO? Uzgojena riba, hranjena smjesom za brzi rast? Namirnice koje doprinose karijesu i koje valja apsolutno izbjegavati su šećer (uključno i smeđi šećer), ali i većina drugih prirodnih i umjetnih zaslađivača, zatim brašno i proizvodi od brašna (uobičajeni kruh, krekeri, keksi i sl.), margarin i komercijalna ulja niske kvalitete, junk-food, kava, gazirana pića i sve što sadrži umjetne boje i dodatke. Lijekovi i cjepiva spadaju u istu kategoriju. Ako za lijekove još i možemo naći opravdanje kod neposredne životne ugroženosti, za cjepiva tih olakšavajućih okolnosti nema. Štoviše, u zadnje vrijeme prati ih sve lošiji glas zbog SVE OČITIJE POVEZANOSTI S ESKALACIJOM AUTIZMA.

Tendenciju prema propadanju zubne strukture moguće je utvrditi i krvnim pretragama. Jedan od najvažnijih pokazatelja je omjer kalcija i fosfora u krvi, koji bi trebao biti 2,5:1. Prema nekim analizama, 8,75 mg kalcija i 3,5 mg fosfora na 100 kubičnih centimetara krvi predstavljaju TEMELJ IMUNOSTI NA KARIJES. U protivnom, crpe se minerali iz zubne i koštane mase. Drugim riječima, ŠEĆER (ALI I DRUGA OSIROMAŠENA HRANA) UZROKUJE KARIJES ZATO ŠTO CRPI HRANJIVA IZ TIJELA, A NE ZATO ŠTO GA BAKTERIJE JEDU I STVARAJU KISELINU. Remineralizacija je moguća samo s punovrijednom hranom.

Da me ne bi netko krivo shvatio, ne protivim se zubnoj higijeni. Ako ništa drugo, nije lijepo saznavati jelovnike iz nečijeg osmjeha. Ali isto tako, treba shvatiti da ni čišćenje nakon svakog zalogaja nema snagu čarobnog štapića. Vražje kiseline ili prokletstvo za napolitanke?