Premijer Milanović u jeku ukrajinske krize najavio je da na dva tjedna putuje u jednu veliku zemlju. Rusiju? Ukrajinu? Ne. Koja je zemlja najudaljenija od krize? Upravo tako – u Australiju.


Nakon građanske revolucije u prozapadnom dijelu Ukrajine, budi se i ostatak. Njima ne odgovara novo­nastalo stanje stvari i žele da imaju proruski orijentiranog premijera. Rusi, naravno že­le zaštititi svoje interese i  žele da Ukrajina ima marionetskog premijera. Stoga su ga, nakon što je pobjegao iz Ukrajine, udomili. On sa­da iz Rusije daje svoje konferencije za tisak u kojima Ukrajini ponavlja da je upravo on pravi premijer.
 
Za to vrijeme, Ruske se sna­ge raspoređuju po poluotoku Krimu, na kojem su ru­si većina. Kažu, štite svoje in­terese. Ukrajincima to baš i ne odgovara, prosvjeduju, ali ne žele provocirati vojni su­kob. Tko bi normalan že­lio rat sa Rusijom? Sve pod­sjeća na jedan već viđeni i proživ­ljeni rat.
 
Slučajno baš u isto vri­jeme, na međunarodnom sudu u Haagu, našle su se dvije davno zaraćene strane, Hrvatska i Srbija, jer jedna drugu tuže za genocid. Dok smo mi bili pod napadom Srbije, slali smo poruke zapadu da nas spasi. Pjevali smo i molili Europu da zaustavi rat u ime djece i ljubavi. Mislili smo da zapad neće dopustiti rat u Europi.
 
No, rat se ipak dogodio. Nije baš bilo prevelike želje ni interesa da se nešto za­ustavlja. Čak i kada je UN  poslao svoje promatrače u susjednu Bosnu i Hercego­vinu, jedino što su oni promatrali bio je pokolj civila u Srebrenici.

No, sada je situacija dru­gačija. Hrvatska je sada član te Europske Unije. Čak što­više, Hrvatska je i član NATO-a. Sa nama više nema šale. Sada smo punopravni i ravnopravni članovi.
 
Tu sam vidio šansu za Hrvatsku. Kao država koja je sama prošla rat koji je započeo na sličan način kao trenutna događanja u Ukra­jini, Hrvatska svjetskoj zaje­dnici ima puno toga za reći. Ima dragocjena iskustva. Tako­đer, kao članica Unije, sada može poduzeti za dru­ge ono što drugi nisu po­duzeli za nju kada je bila ugrožena. Može urgirati za poduzimanje hitnih pre­ventivnih akcija, pregovora, smirivanja situacije. Ukraji­na sada je Hrvatska nekada. Sada su oni ti koji  pjevaju i mole Eu­ropu da zaustavi rat u ime djece i ljubavi. Mašu zasta­vama sa zvjezdicama. Čuje li ih itko? Čuje li ih ba­rem Hrvatska kojoj su te melodije itekako poznate?
 
Premijer Milanović u jeku ukrajinske krize naja­vio je da na dva tjedna putuje u jednu veliku zemlju. Ru­siju? Ukrajinu? Ne. Koja je zemlja najudaljenija od krize? Up­ravo tako - u Australiju.
 
„Bit će to naporan put, ali netko to mora napraviti“ - izjavio je poduzetni premijer. Zbilja, to će biti jako naporno - ne znam tko bi uopće želio biti u njegovoj koži. Dva tjedna plaćenog putovanja po sunčanoj Aus­traliji i Novom Zelandu na račun države koja upravo radi rebalans proračuna i koja se redovito zadužuje jer ne može plaćati postojeće račune. Dva tjedna i ti­su­ćama miljama udaljen od najveće prijetnje svjetskom miru nakon drugog svjetskog rata. Da i ne spo­minjem tisućama miljama udaljen od hrvatskih ratnih aviona, tipa Mig, koji su na remontu u Ukrajini. Ukoliko ostanemo bez njih, naš zra­čni prostor braniti ćemo praćkama. Ili bolje, bume­ranzima.
 
Dragim Ukrajincima bez obzira na nacionalnost i vjeru želim mir.